Raksts

Pētījums “Nevalstiskais sektors Latgalē. Cik liels? Cik stiprs? Cik gatavs krīzēm?”


Datums:
30. novembris, 2023


Autori

Līga StafeckaAgnese FrīdenbergaLaima Bērziņa


Šī pētījuma mērķis bija apzināt sabiedrības noturības spēju Latgales reģionā – deviņās Latgales pašvaldībās, izvērtējot nevalstisko organizāciju sektora lielumu, spēju darboties, gatavību uzņemties iniciatīvu krīzēs, kā arī izvērtējot pašvaldību līdzšinējo ieguldījumu NVO sektora stiprināšanā, tai skaitā, iesaistot pašvaldības lēmumu pieņemšanā.

Pētījumu veido divas daļas. Pirmajā daļā analizēti Latgales NVO sektoru raksturojošie dati, lai novērtētu NVO sektora lielumu, kapacitāti, darbības jomas. Tajā apskatīta arī pašvaldību loma NVO sektora darbības stiprināšanā. Savukārt otrā daļa veltīta šobrīd īpaši aktuālam jautājumam – sabiedrības noturībai krīzēs. Šajā nodaļā dati par NVO sektoru papildināti ar NVO pieredzes izvērtējumu – vai un kādā veidā Latgales NVO reaģējušas uz pēdējo gadu krīzēm – karu Ukrainā un Covid 19 pandēmiju.

Pētījuma noslēgumā apkopoti vairāki ieteikumi – gan pašam NVO sektoram, gan pašvaldībām, gan valsts institūcijām, lai stiprinātu šī reģiona sabiedrības noturības spēju. Pētījuma pielikumā pievienoti dati par katru no deviņām Latgales pašvaldībām, cik daudz NVO reģistrēta katrā no novadiem, kādās jomās darbojas, kuras no organizācijām ir visspēcīgākās finansiāli, kā arī kāds ir pašvaldību piešķirtā finansējuma apmērs pašvaldībā reģistrētajām biedrībām un nodibinājumiem.

Kļūdas labojums!

Pētījumā kļūdaini norādīts, ka Preiļu novada Vārkavas pagastā nav reģistrēta neviena nevalstiskā organizācijā. Vēlamies precizēt, ka Vārkavas pagastā ir reģistrētas trīs nevalstiskās organizācijas. Atvainojamies par radušos kļūdu!

 

Pētījums pieejams šeit.

 

Pētījums veikts ar Vācijas vēstniecības Latvijā finansiālo atbalstu, projekta “Pilsoniskā sabiedrība Latgalē: pilsoniskās iesaistes prakses kartēšana, veicinot sabiedrības noturību” ietvaros.


Projekts "Pilsoniskā sabiedrība Latgalē: pilsoniskās iesaistes prakses kartēšana, veicinot sabiedrības noturību."

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!

Vēl šajā tēmā

Domnīca Providus aicina piedalīties konferencē “Nevalstiskās organizācijas kā sabiedrības noturības katalizators: ko māca Latgales piemērs?”
Autors: Agnese Frīdenberga, Līga Stafecka 21.11.2023
Atskats uz konferenci “Laba pārvaldība pašvaldībās: priekšnoteikums vajadzībās balstītai teritorijas attīstības un ES fondu investīciju plānošanai”
Autors: Agnese Frīdenberga, Līga Stafecka 07.06.2023
Infografikas par līdzdalības budžetu (2023)
Autors: Sintija Tarasova 27.02.2023
Deliberatīvā pasākuma “Ko darīt, lai Latgales iedzīvotāji vairāk izmantotu Latvijas žurnālistu veidotu saturu?” pārskats
Autors: Iveta Kažoka, Līga Stafecka, Dārta Pelse 30.11.2022
Karikatūras par iedzīvotāju iesaisti
30.11.2022