Raksts

Zolitūde: Kļūdu labošanas trešais gads


Datums:
13. novembris, 2016


Autori

Providus


Foto: TriangleREVA

Šodien domnīca Providus publisko monitoringa rezultātus par valsts līmeņa normatīvo aktu grozījumiem, kas labo Zolitūdes traģēdijas izgaismotās sistēmiskās kļūdas, un seko līdzi darbiem cietušo atbalstam, būvniecības uzraudzības kvalitātes celšanai un civilās aizsardzības uzlabošanai.

Papildus Providus viedoklim interaktīvā tabulā piedāvājam arī nozares ekspertu komentārus (Latvijas Būvinženieru savienības, Latvijas pašvaldību savienības), kā arī atbildīgo ministriju (EM, IZM, IeM, TM) izvērtējumus par paveikto. Galvenie secinājumi:

Būvniecības kvalitāte:

Par būvniecības kvalitāti atbildīgā EM gadu pēc traģēdijas izveidoja Būvniecības valsts kontroles biroju. Providus uzskata, ka tas ir labi, bet ne pietiekoši – vēl aizvien trūkst kompleksas pieejas meklējot labākos risinājumus, lai novērstu šādu traģēdiju atkārtošanos (konkrēti: pašvaldību būvvalžu izglītošana, jaunu politikas pamatnostādņu izstrāde, iepirkumu regulējuma pilnveidošana).

Atbalsts cietušajiem:

Providus pozitīvi vērtē cietušo atbalsta tālruņa ieviešana, bet joprojām paliek aktuāls jautājums par vienas atbildīgās institūcijas noteikšanu, kas līdzīgās krīzes situācijās cietušo atbalsta sniegšanā iesaistītu pārējās. Joprojām nav rasts politisks atbalsts nereģistrētu partnerību tiesiskā regulējuma izveidei, tāpēc arī turpmāk nereģistrētās partnerattiecībās dzīvojoši pāri nav aizsargāti situācijās, kad viens no partneriem gājis bojā, piemēram, nelaimes gadījuma rezultātā.

Civilā aizsardzība:

Providus pozitīvi vērtē, ka sākot ar šī gada 1. septembri darba devējiem un ēku īpašniekiem ir obligāts pienākums evakuēt cilvēkus, kad sāk skanēt trauksmes signāls. Diemžēl civilās aizsardzības kurss skolās tiks ieviests tikai 2018. gadā, bet profesionālās izglītības iestādēs – tikai sākot ar 2020. gadu.

Aicinām iepazīties arī ar sarunu ar biedrības “Zolitūde 21.11.” vadītāju Regīnu Ločmeli-Luņovu un Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētaja Ringolda Baloža viedokli par komisijas darbu.

Šogad vēlamies pievērst īpašu uzmanību Informatīvajam ziņojumam par ministriju paveikto, no kura secināms, ka izdarīti tikai 5 no Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas uzdotajiem darbiem, 6 atrodas procesā, bet vairāk nekā 20 nav izdarīti. Starp darbiem, kas atlikti uz ievērojamu laiku, ir arī komisijas ieteikums modernizēt līdzšinējo apziņošanas sistēmu, kas palīdzētu operatīvi informēt iedzīvotājus ārkārtas gadījumos. Veselības aprūpes budžetā arī nav atvēlēti papildus līdzekļi tik būtiskam pakalpojumiem kā psihologu konsultācijām emocionāli traumējošu notikumu un katastrofu gadījumos.

Monitorings ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par monitoringa saturu atbild PROVIDUS.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!