Raksts

Izvērtējums “Vai 10 gadus pēc Zolitūdes traģēdijas būvniecības process ir kļuvis drošāks un kvalitatīvāks?”


Datums:
21. novembris, 2023


Autori

Agnese Frīdenberga


2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikala jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Izvērtējot iespējamos traģēdijas cēloņus, paralēli tiesībsargājošo iestāžu darbam, Saeimā tika izveidota Parlamentārās izmeklēšanas komisija. Izmeklēšanas komisija savā Galaziņojumā norādīja uz dažādiem izaicinājumiem un iespējamiem risinājumiem, kas valsts institūcijām ir jāveic, lai mazinātu jebkādus riskus, ka šāds negadījums atkārtotos. Ekonomikas ministrijai tika sniegti 12 ieteikumi, kas vērsti uz būvniecības procesa uzlabošanu un pilnveidošanu. Biedrība “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS” izvērtēja cik daudzi no Galaziņojumā minētajiem uzdevumiem 10 gadu laikā ir izpildīti.

Šī izvērtējuma izveides ietvaros uzrunātie eksperti atzina to, ka, iespējams, dažos gadījumos tiesiskajā regulējumā jaunās prasības pēc drošas būvniecības bija pārspīlētas un tika radīts pārāk liels administratīvais slogs visām pusēm, kas apgrūtināja būvniecības uzsākšanu un būvdarbu veikšanu. Pēdējo gadu laikā tiesiskais regulējums būvniecības jomā ir mainīts, tika mazinātas dažādas prasības būvdarbu veikšanai, tika izmainīts Būvniecības valsts kontroles biroja un būvvalžu pienākumu apjoms. Tāpat tika nostiprināts princips, ka atbildība par kvalitatīvu būvniecību pamatā gulstas tikai uz sertificētiem būvspeciālistiem, mazāk –  uz valsts un pašvaldības kontrolējošām institūcijām. Notika arī citas izmaiņas.

Pārskats pieejams šeit.

 

 

Izvērtējums un vizuālais materiāls sagatavots projekta “Risinājumi labākai Latvijas pārvaldībai” ietvaros ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild biedrība “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”

 


Projekts "Risinājumi labākai Latvijas pārvaldībai"

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!

Vēl šajā tēmā

Būvkomersantu aptaujas rezultātu apkopojums
Autors: Agnese Frīdenberga 07.12.2021
Diskusija par būvspeciālistu aptaujas rezultātu apkopojumu
Autors: Agnese Frīdenberga 01.12.2021
Diskusija par pieejamiem īres mājokļiem Latvijā
15.11.2021