Raksts

Vadlīnijas “Līdzdalības budžeta ieviešana pašvaldībās”


Datums:
03. aprīlis, 2024


Autori

Līga StafeckaAgnese Frīdenberga


2025.gadā visās Latvijas pašvaldībās tiks ieviests līdzdalības budžets. Pašvaldībām būs pienākums ieviest salīdzinoši jaunu sabiedrības iesaistīšanas instrumentu – iespēju iedzīvotājiem tiešā veidā ietekmēt to, kā pašvaldība tērē daļu no sava attīstības budžeta. Lai palīdzētu pašvaldībām pēc iespējas labāk sagatavoties līdzdalības budžeta ieviešanai, domnīca Providus ir izstrādājusi vadlīnijas. Vadlīnijās ir izskaidrots līdzdalības budžeta process, svarīgākie jautājumi katrā no posmiem, kurus jāņem vērā, veidojot pašvaldības sistēmu. Vadlīnijās arī aprakstīti dažādi izaicinājumi, ar kuriem potenciāli pašvaldības saskarsies šajā procesā, un, balstoties uz līdzšinējo citu pašvaldību pieredzi, piedāvāti dažādi veidi, kā uz tiem reaģēt.

Vadlīniju izstrādē Providus balstījās ne vien uz Pašvaldību likuma regulējumu, kurš paredz līdzdalības budžeta ieviešanas pamata ietvaru, bet arī pieredzi, kas gūta pašvaldībās, kuras jau pašas brīvprātīgi ieviesušas līdzdalības budžetu un vairākus gadus to īsteno. Tāpat vadlīniju izstrādē vērā ņemta starptautiskā prakse, citu valstu pieredze, ar kuru Providus, ilglaicīgi sekojot līdzdalības budžeta ieviešanas praksei, regulāri iepazīstas dažādos pasākumos.

Vadlīnijas atspoguļo situāciju 2024.gada sākumā.

Vadlīnijas pieejamas šeit.

Vadlīnijas sagatavotas projekta “Risinājumi labākai Latvijas pārvaldībai” ietvaros ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par vadlīniju saturu atbild biedrība “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”

 

     


Projekts "Risinājumi labākai Latvijas pārvaldībai"

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!