Raksts

Pētījums “Pieejami īres mājokļi Latvijā – izaicinājumi un iespējas”


Datums:
01. novembris, 2021


Autori

Agnese FrīdenbergaAndris Šuvajevs


Pieejamu mājokļu politika ir kļuvusi par neatņemamu mājokļu politikas sastāvdaļu vairākās pasaules un Eiropas valstīs, reaģējot uz pieaugošām mājokļu cenām un aizvien lielāku sabiedrības daļu, kam ir grūtības atrast piemērotu mājokli sev un ģimenei gan cenas, gan kvalitātes ziņā. Pieejamu mājokļu koncepcija ir atvērta un elastīga, tā var iekļaut ne tikai cenas u kvalitātes apsvērumus, bet arī atbalstu konkrētām mērķa grupām, vides integrācijas aspektus, kā arī īstermiņa mājokļus. Katrai valstij mājokļu vajadzības un tirgus specifika būs unikāla, tāpēc arī atšķirsies termina pieejamība definīcija.

 

Šī pētījuma mērķis ir sekmēt ilgtspējīga institucionālā modeļa izveidi pieejamu īres mājokļu attīstībai Latvijā. Latvijas gadījumā autori izvēlas konceptualizēt pieejamības problemātiku, galvenokārt, īres mājokļu kontekstā.

 

Latvijas mājokļu politikas problēmas, ko iezīmē OECD ziņojums, pieejamā statistika, kā arī “Providus” neatkarīgi veiktās intervijas un aptauja, apliecina nepieciešamību rast ilgtermiņa risinājumus vairākām problēmām:

  • Pirmkārt, ir nepieciešams jauns un kvalitatīvs dzīvojamais fonds, kas mazinātu mājokļu pārapdzīvotības slodzi un veicinātu vispārēju mājokļu pieejamību visām ienākumu grupām.
  • Otrkārt, ir nepieciešams formulēt jaunu publiskā sektora lomu mājokļu politikā. Līdzšinējais modelis, kas balstīts valsts atbalstā augsto ienākumu grupām un pašvaldību atbalstā zemo ienākumu grupām, ir radījis stratificētu un statisku mājokļu tirgu, kā arī nekvalitatīvu dzīvojamo fondu. Tomēr pieejamu mājokļu kontekstā publiskā sektora nozīme ievērojami pieaug, jo ir nepieciešams radīt jaunu mājokļu segmentu. Garantijas hipotekārajiem kredītiem un pabalsti maznodrošinātajiem ir nepietiekami instrumenti, ja prioritāte ir radīt ilgtspējīgu mājokļu politiku.
  • Treškārt, ir nepieciešams izveidot bezpajumtniecības un īstermiņa mājokļa politikas stratēģiju. Ir jāapzinās dažādas ar mājokli saistītās vajadzības un jānodrošina elastīgi risinājumi arī īstermiņa mājokļa politikai.

 

Pētījums “Pieejami īres mājokļi Latvijā – izaicinājumi un iespējas” pieejams šeit.

 

Publikācija veidota projekta “Interešu aizstāvība demokrātijas un pārvaldes kvalitātes spēcināšanai” ietvaros ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Publikācija veidota projekta “Affordable rental housing for Latvia: policy ideas” ietvaros ar Fridriha Eberta fonda finansiālu atbalstu. Par publikācijas saturu atbild biedrība “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.

 

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!