Raksts

Ko darām, lai deputāti un ierēdņi spētu pieņemt zināšanās balstītus lēmumus?


Datums:
04. novembris, 2015


Autori

Providus


Foto: Joe Dearman

Aicinām uz pētījuma prezentāciju un diskusiju 17.novembrī.

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) norāda – rīcībpolitikas nozagšanu (policy capture) veicina tāda lēmumu pieņemšanas prakse, kurā netiek izmantoti pietiekami kvalitatīvi dati, lēmumu pieņemšana notiek steigā, tiek sašaurināts iesaistīto personu loks, tādējādi samazinot viedokļu daudzveidību. Lai šādus riskus mazinātu, nepieciešams stiprināt valsts pārvaldes – gan izpildvaras, gan likumdevēja – analītisko kapacitāti.

Starptautiskais indekss „Ilgstpējīgas pārvaldības rādītāji” (Sustainable Governance Indicators, SGI) uzsver zināšanās balstītu politiku kā svarīgu labas pārvaldības aspektu, vērtējot izpildvaras spējas izmantot politikas ietekmes novērtēšanas instrumentus un likumdevēja spējas kontrolēt izpildvaru, tai skaitā izmantojot neatkarīgu analītisku kapacitāti. Saeimas analītiskās spējas pēdējā SGI vērtējumā par Latviju netiek augsti vērtētas, jo tas ir viens no retajiem nacionālo valstu parlamentiem, kur nav analītiskā dienesta. Pētījumā secināts, ka arī valsts pārvalde nedomā par ilgtspēju, izmantojot politikas ietekmes novērtēšanas instrumentus.

Ko darām, lai Saeima un ierēdņi spētu pieņemt zināšanās balstītus lēmumus?

Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienas priekšvakarā domnīca PROVIDUS aicina uz sarunu par Saeimas un valsts pārvaldes analītiskās kapacitātes celšanu, lai Latvijā arvien vairāk tiktu iedibināta pierādījumos un jēgpilnā līdzdalībā balstītas rīcībpolitikas prakse.

Pasākums notiks 17.novembrī plkst. 10:00 – 12:00 PROVIDUS telpās (Alberta 13, 6.stāvs, ieeja no Strēlnieku ielas).

Pasākumā ievadā ar pētījuma galvenajiem secinājumiem iepazīstinās pētījuma autore Latvijā – Vita Tērauda, starptautiskā domnīcu tīkla Policy Association For an Open Society direktore un PROVIDUS asociētā pētniece. Viņa arī iezīmēs izmaiņas Latvijas vērtējumā, salīdzinot 2013.gada un 2014.gada attīstību.

Pētījuma prezentācijai sekos diskusija ar Karinu Pētersoni, Saeimas administrācijas ģenerālsekretāri un Mārtiņu Krieviņu, Valsts Kancelejas vadītāju.

Viņi ir aicināti komentēt pētījumu, kā arī dalīties ar savu redzējumu un konkrētiem plāniem par darāmajiem darbiem, lai stiprinātu Saeimas un valsts pārvaldes analītisko kapacitāti.

Pasākumu vadīs PROVIDUS direktore Dace Akule. Darba valoda – latviešu.

Indeksu “Ilgtspējīgas pārvaldības rādītāji” publicē Bertelsmana Fonds (Bertelsmann Stiftung) Vācijā. Tas ir starpnacionāls pētījums par 41 OECD un Eiropas Savienības dalībvalstīm. Pētījuma veidošanā piedalās 100 eksperti, īpaši pievēršot uzmanību valstu sniegumam politikas veidošanā, demokrātijā un valsts pārvaldē. Plašāka informācija par jaunāko pētījuma izdevumu pieejama šeit.

Par savu dalību pasākumā lūdzam informēt, rakstot uz info@providus.lv līdz 16.novembrim.

Aktivitāti atbalsta Eiropas Savienības programma “Eiropa pilsoņiem”. Par saturu atbild Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS.


Sustainable Governance Indicators 2015, Bertelsmann Stiftung

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!