Raksts

Kā radīt bērna attīstībai labvēlīgu vidi?


Datums:
21. oktobris, 2015


Autori

Providus


Foto: Pink Sherbet Photography

Bukletā sniegti praktiski padomi pieaugušajiem, kā pasargāt bērnus no noziegumiem un likumu pārkāpšanas.

Laikā, kad Latvijā iedzīvotāju mirstība pārsniedz dzimstību, blakus kvantitatīviem rādītājiem vienlīdz būtiskas ir sabiedrības atjaunošanās kvalitatīvās vajadzības. Nepietiek panākt, ka dzimst vairāk bērnu. Vienlīdz svarīgi gādāt, lai bērniem būtu stabili vecāki, mīloša vide, kur augt un droša attīstība bērnudārzā. Tāpat svarīgi, lai viņi būtu gaidīti, motivēti skolai, kā arī tālākai izglītības ieguvei un profesionālajai izaugsmei dzīves garumā.

Šīs vajadzības lielākoties saistītas ar bērniem un ģimenēm draudzīgas, labvēlīgas un iekļaujošas vides pastāvēšanu.

Bērni ir ģimenes un visas sabiedrības sastāvdaļa – no tā, cik veiksmīga ir viņu attīstība šodien, pilnā mērā ir atkarīga mūsu rītdiena – tas, kādā sabiedrībā mēs dzīvosim.

Tāpēc svarīgi atpazīt un novērst antisociālas uzvedības attīstību bērniem un tās rašanās cēloņus, jo tas nākotnē var novest pie konflikta ar likumu un tā kaitīgajām sekām – zaudētas veselības, atkarībām, izglītības iespēju zaudēšanas, represīvas saskarsmes ar tiesību aizsardzības iestādēm, sabojātas biogrāfijas, izstumtības no sabiedrības un labākajā gadījumā dzīves no pabalstiem, nespējot sevi nodrošināt.

Ir svarīgi prevencijas darbu orientēt abpusēji – lai bērni nekļūtu nedz par likuma pārkāpējiem, nedz par cietušajiem no citu personu kaitīgās rīcības.

Tādēļ ir svarīgi bērnu pasargāt no antisociālas uzvedības ietekmes kopumā, visās tās izpausmes formās. Mūsu – pieaugušo – kopīgais uzdevums ir iemācīties atpazīt un risināt problēmas jau no agras bērnības, lai bērni būtu pasargāti – gan no apstākļiem, kas noved pie likuma pārkāpšana, gan apstākļiem, kas padara par cietušajiem.

Bukletā skaidrots, kāpēc ir svarīgi un kā iespējams pasargāt bērnus no nelabvēlīgas vides, kurā bērni var ciest no noziegumiem vai paši veikt likumu pārkāpumus.

(Buklets (PDF)pdf)

Semināri-diskusijas ar bukleta prezentācijām notiks 2015.gada 23.oktobrī Kuldīgā, 27.oktobrī Cēsīs un 29.oktobrī Saldū. Pasākumos ar pašvaldību, izglītības iestāžu, tiesību aizsardzības iestāžu un citiem speciālistiem pārrunāsim arī jaunos izaicinājumus bērnu tiesību pārkāpumu prevencijas jomā, lai stiprinātu bērniem labvēlīgu tiesisko vidi Latvijas novados. Semināros piedalīsies PROVIDUS pētnieces Ilona Kronberga un Sanita Sīle.

Buklets veidots projekta „Bērnu antisociālās uzvedības mazināšana: agrīnās prevencijas modeļi” ietvaros, ko finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija NVO projektu programmas ietvaros. NVO projektu programmu tiek finansēta ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu.

Par publikācijas saturu atbild biedrība „Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!