Foto: Pink Sherbet Photography
Bukletā sniegti praktiski padomi pieaugušajiem, kā pasargāt bērnus no noziegumiem un likumu pārkāpšanas.
Laikā, kad Latvijā iedzīvotāju mirstība pārsniedz dzimstību, blakus kvantitatīviem rādītājiem vienlīdz būtiskas ir sabiedrības atjaunošanās kvalitatīvās vajadzības. Nepietiek panākt, ka dzimst vairāk bērnu. Vienlīdz svarīgi gādāt, lai bērniem būtu stabili vecāki, mīloša vide, kur augt un droša attīstība bērnudārzā. Tāpat svarīgi, lai viņi būtu gaidīti, motivēti skolai, kā arī tālākai izglītības ieguvei un profesionālajai izaugsmei dzīves garumā.
Šīs vajadzības lielākoties saistītas ar bērniem un ģimenēm draudzīgas, labvēlīgas un iekļaujošas vides pastāvēšanu.
Tāpēc svarīgi atpazīt un novērst antisociālas uzvedības attīstību bērniem un tās rašanās cēloņus, jo tas nākotnē var novest pie konflikta ar likumu un tā kaitīgajām sekām – zaudētas veselības, atkarībām, izglītības iespēju zaudēšanas, represīvas saskarsmes ar tiesību aizsardzības iestādēm, sabojātas biogrāfijas, izstumtības no sabiedrības un labākajā gadījumā dzīves no pabalstiem, nespējot sevi nodrošināt.
Tādēļ ir svarīgi bērnu pasargāt no antisociālas uzvedības ietekmes kopumā, visās tās izpausmes formās. Mūsu – pieaugušo – kopīgais uzdevums ir iemācīties atpazīt un risināt problēmas jau no agras bērnības, lai bērni būtu pasargāti – gan no apstākļiem, kas noved pie likuma pārkāpšana, gan apstākļiem, kas padara par cietušajiem.
(Buklets (PDF)pdf)
Semināri-diskusijas ar bukleta prezentācijām notiks 2015.gada 23.oktobrī Kuldīgā, 27.oktobrī Cēsīs un 29.oktobrī Saldū. Pasākumos ar pašvaldību, izglītības iestāžu, tiesību aizsardzības iestāžu un citiem speciālistiem pārrunāsim arī jaunos izaicinājumus bērnu tiesību pārkāpumu prevencijas jomā, lai stiprinātu bērniem labvēlīgu tiesisko vidi Latvijas novados. Semināros piedalīsies PROVIDUS pētnieces Ilona Kronberga un Sanita Sīle.
Buklets veidots projekta „Bērnu antisociālās uzvedības mazināšana: agrīnās prevencijas modeļi” ietvaros, ko finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija NVO projektu programmas ietvaros. NVO projektu programmu tiek finansēta ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu.
Par publikācijas saturu atbild biedrība „Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.