Raksts

Deliberatīvā semināra par neformālo maksājumu izskaušanu veselības aprūpē apkopojums


Foto: Photo by Pixabay

Domnīcas PROVIDUS sagatavotais 2021.gada 4.decembra deliberatīvā semināra "Kā izskaust neformālos maksājumus veselības aprūpes sektorā?" apkopojums un Latvijas Republikas Veselības ministrijas atbildes semināra dalībnieku sagatavotajiem priekšlikumiem pieejami šajā rakstā.

 


 

2021.gada 4.decembrī eksperimentāla deliberatīva pasākuma ietvaros 32 Latvijas iedzīvotāji izveidoja priekšlikumus tam, lai izskaustu neoficiālos maksājumus veselības aprūpes sistēmā. Šie iedzīvotāji tika īpaši atlasīti tā, lai pēc demogrāfiskajiem rādītājiem reprezentētu Latvijas sabiedrības daudzveidību (ģimenes valodas, vecums, reģioni).

Pasākuma dalībnieki diskutēja par problēmām, kas, viņuprāt, ved pie šādiem maksājumiem. Bieži tika pieminētas sistēmiskas problēmas, piemēram, nepieejami veselības aprūpes pakalpojumi (tad, ja ievēro visus noteikumus), zema kvalitāte un nepārskatāma sistēma. Tāpat pacienti nav informēti par iespējām aizstāvēt savas intereses, celt trauksmi, iesniegt sūdzības. Par maz ir darīts, lai profilaktiski novērstu neformālos (“aplokšņu”) maksājumus.

Domājot par risinājumiem, daži no populārākajiem dalībnieku izstrādātajiem priekšlikumiem skar sistēmisku problēmu novēršanu – primāri ar mērķi padarīt veselības aprūpes pakalpojumus iedzīvotājiem pieejamākus un kvalitatīvākus. Tāpat pasākuma dalībnieki īpaši atbalstīja priekšlikumus vairāk informēt sabiedrību par pakalpojumu pieejamību un izmaksām, informēt par aizliegumu maksāt neformāli, kā arī spēcināt pacientu tiesību organizācijas un ieviest pacientu ombudu, kurš risinātu strīdus starp medicīnas personālu un pacientiem. Šajā ziņojumā apkopoti vēl citi pasākuma laikā pieminētie priekšlikumi.

Šis bija Latvijā pirmais deliberatīvais pasākums, kuru rīkoja valsts iestāde (šoreiz – Veselības ministrija). Deliberatīvie pasākumi pamatojas pieņēmumā, ka cilvēku pieredžu daudzveidība ļauj izstrādāt sabiedrībai “pietuvinātākus” priekšlikumus. Tādēļ šādos pasākumos parasti piedalās pēc nejaušības principa atlasīta sabiedrības mikropublika, kurai tiek dots pietiekams laiks, lai iedziļinātos tēmā un izstrādātu savas rekomendācijas. Parasti šādiem pasākumiem ir atveltītas 2-3 dienas, taču atsevišķos gadījumos process var būt pat pusgadu un gadu ilgs, dalībniekiem tiekoties nedēļas nogalēs.

 


Domnīcas PROVIDUS sagatavotais deliberatīvā semināra “Kā izskaust neformālos maksājumus veselības aprūpes sektorā?” apkopojums  pieejams lejupielādei šeit.

 


 

Pasākuma ietvaros tā dalībnieki nāca klajā ar dažādām idejām neformālo maksājumu izskaušanai – ne visas tika vēlāk prioritizētas.

Pasākumu dalībnieku priekšlikumus var sadalīt trīs lielās kategorijās:

    • Priekšlikumi tam, lai profilaktiski novērstu aplokšņu maksājumus, pastiprinātu par tiem kontroli un dotu iespējas iesniegt sūdzības;
    • Priekšlikumi tam, lai dotu lielākas iespējas pacientiem aizstāvēt savas intereses;
    • Atrisināt sistēmiskās veselības aprūpes problēmas, kas ved pie tā, ka neformālo maksājumu problēma Latvijā joprojām ir aktuāla.

 

Populārākās, dalībnieku īpaši bieži atbalstītās idejas tam, lai izskaustu neformālos maksājumus veselības aprūpes sistēmā (dilstošā secībā, sākot ar idejām, kas ieguvušas vislielāko balsu skaitu):

  1. Adekvāts finansējums veselības aprūpes sistēmai, ārstu atalgojumam, skaidrāks nodalījums starp valsts un privāto medicīnu;
  2. Sabiedrības informēšana un izglītošana (par pakalpojumu pieejamību, izmaksām, aizliegumu maksāt neformāli);
  3. Lielāka pakalpojumu pieejamība (rindu pārskatāmība, pakalpojumu pieejamība arī reģionos, iestāde, kur var vērsties ar aizdomām par nepamatotu rindas ievilkšanu);
  4. Līdzestība pacientu un ārstu attiecībās – atbildības abpusēja uzņemšanās, pacientu līdzatbildība par savu veselību (tai skaitā pacientu iespējošana aktīvāk aizstāvēt savas intereses – pacientu organizāciju stiprināšana, pacientu ombuds, kas izšķir strīdus starp ārstiem un pacientiem );
  5. Veselības aprūpes finanšu caurskatāmība, finansējuma lietderīgas izmantošanas kontrole, novērtējums;
  6. Iekšējās pārbaudes pasākumi slimnīcu ietvaros un no neatkarīgu struktūru puses;
  7. Ārstniecības personāla pārskatāmība – mājas lapa, kurā ir informācija par ārstiem, viņu darbības rezultātiem, iespējams, arī atsauksmju iesniegšana.;
  8. Obligāta apdrošināšana, ko pērk/maksā pats pacients (lai pacientiem rastos sajūta, ka par pakalpojumu jau ir samaksājuši)

 


Latvijas Republikas Veselības ministrijas komentāri un atbildes semināra dalībnieku sniegtajiem priekšlikumiem, kā izskaust neformālos maksājumus veselības aprūpē, pieejams lejupielādei šeit.

 

 


 

 

Pasākuma norise finansiāli tika nodrošināta ar Aktīvo Iedzīvotāju fonda, British Council pārstāvniecības Latvijā, kā arī Frīdriha Eberta fonda atbalstu.

 

 

 

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!

Vēl šajā tēmā

Informatīvs materiāls “Kā noorganizēt deliberatīvu pasākumu?”
Autors: Iveta Kažoka, Sintija Tarasova 12.04.2022