Foto: PROVIDUS
Tas atklājās PROVIDUS rīkotajā publiskajā prāta vētrā, kas notika 2013.gada 21.oktobrī.
Paužot savu personisko viedokli par optimālāko procesu darbam ar preambulu, Valdis Liepiņš (Reformu partija) akcentēja, ka plašas konsultācijas ar sabiedrību varētu notikt īpašā konventā, kurā piedalītos deputāti, nevalstisko organizāciju pārstāvji, pašvaldību cilvēki, kā arī pēc nejaušās atlases principiem ielūgti Latvijas iedzīvotāji. Deputāts arī uzskata, ka šī darba rezultāts būtu jāapstiprina Saeimai, jo referendums tikai sašķeltu sabiedrību.
Arī Rasma Kārkliņa (Vienotība) uzsvēra, ka preambula jāizstrādā, garantējot plašu sabiedrības līdzdalību, tai skaitā izmantojot pilsoņu forumus un tiešsaistes iespējas. Viņa piedāvāja teksta sākotnējo variantu apspriest īpašā Saeimas plenārsēdē, kā arī iesaistīt politologus, sociologus un kultūras darbiniekus, kuri varētu izveidot iedvesmojošu Satversmes ievadu.
Kārlis Seržants (Zaļo un Zemnieku Savienība) uzskata, ka preambulas “skelets” būtu jāraksta speciālistiem, pēc tam apspriešanā iesaistot plašāku sabiedrību, piemēram, rīkojot tautas sapulci. Taču Boriss Cilevičs (Saskaņas Centrs) apšaubīja preambulas nepieciešamību. Tomēr, ja tā tiktu izstrādāta, viņaprāt, būtu jāizmanto starptautiska ekspertīze un darba rezultāts jānodod izvērtēšanai referendumā. Pēc deputāta domām, tikai šādā gadījumā preambulas teksts būs visiem pieņemams kompromisa variants, pat ja neviens par to nebūs „sajūsmā”.
Einars Cilinskis (Nacionālā apvienība) cer, ka Saeima preambulas tekstu apstiprinātu jau līdz 2014.gada Jāņiem, lai šīs diskusijas neturpinātos karstākajā priekšvēlēšanu laikā. Deputāts arī uzsvēra, ka runa nav par jaunu Satversmi, bet tikai tās ievada tekstu.
Vakardienas pasākumā PROVIDUS atklāja sabiedrisko apspriedi par kvalitatīvāko un leģitīmāko procesu, kādā būtu jāizstrādā un jāapspriež Latvijas konstitūcijas ievada teksts. Līdz 8.novembrim sabiedrisko diskusiju portālā Mūsu valsts ikvienam Latvijas piederīgajam Latvijā un ārzemēs ir iespēja izteikt savu viedokli par dažādajiem iespējamajiem veidiem, kā arī nākt klajā ar saviem priekšlikumiem. Apspriedes rezultātus PROVIDUS apkopos un iesniegs Saeimai.
Plašāka informācija: Dace Akule, Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS direktore, providus@providus.lv; tel.: 67039251