PROVIDUS, sadarbībā ar vairākām nevalstiskām organizācijām un uzņēmumiem, sagatavos divas metodikas un apmācīs Labklājības ministrijas un finanšu institūcijas “Altum” darbiniekus par to, kā atpazīt un veicināt sociālo uzņēmumu darbību Latvijā.
Domnīca PROVIDUS 2016.gada 22.jūlijā noslēdza līgumu ar Labklājības ministriju, kā rezultātā tiks izstrādātas divas Metodikas “Sociālo uzņēmumu pazīmju, atlases kritēriju un to piemērošanas metodika”” un “Sociālo uzņēmumu atbalsta instrumentu un atbalsta sniegšanas metodika”, kā arī veiktas apmācības.
Sociālās uzņēmējdarbības koncepts ir jauns koncepts ne tikai Latvijā, bet salīdzinoši nesen nostiprinājies arī citur pasaulē. Pagājušā gadsimta 80.gados Eiropā arvien biežāk tika veidoti uzņēmumi, kuru primārais mērķis nebija gūt finansiālu labumu tā īpašniekiem, bet gan dot labumu sabiedrībai kopumā, risinot kādas svarīgas un sabiedrībai nozīmīgas problēmas. Lielākoties tās bija problēmas, kuras valsts nevarēja atrisināt, un, tā kā tas nebija finansiāli izdevīgi, privātais sektors ar to nevēlējās nodarboties.,. Sākotnēji lielākā daļa sociālo uzņēmumu tika veidoti, lai radītu darbavietas noteiktām personu grupām, piemēram, personām ar invaliditāti vai ilgstošiem bezdarbniekiem. Pēdējo trīsdesmit gadu laikā šis koncepts ir attīstījies – nu jau sociālo uzņēmumu skaits Eiropā sasniedz vairākus simtus tūkstošus. Sociālie uzņēmumi ne tikai rada darbavietas noteiktām personu grupām, bet arī ražo preces un sniedz pakalpojumus.2014.gada 14.oktobrī Ministru kabinetā tika apstiprināta koncepcija “Par sociālās uzņēmējdarbības ieviešanas iespējām Latvijā”, kas paredz uzsākt jaunu politikas iniciatīvu sociālās uzņēmējdarbības attīstībai. Pateicoties ES finansējumam, Labklājības ministrija īstenos pilotprojektu „Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai”, kura ietvaros sociālie uzņēmumi Latvijā varēs saņemt grantus, lai izveidotu vai attīstītu sociālo uzņēmējdarbību.
Metodikai “Sociālo uzņēmumu pazīmes, atlases kritēriji un to piemērošanas metodika” ir vairāki mērķi. Primārais mērķis ir sniegt teorētiskus un praktiskus ieteikumus par to, kā izprast un atpazīt sociālos uzņēmumus, nošķirot tos no citiem uzņēmumiem vai nevalstiskām organizācijām. Tāpat metodikā tiks piedāvāti risinājumi tādam tiesiskajam ietvaram, kas sociālo uzņēmējdarbību veicinātu, cita starpā izvērtējot arī pašvaldību iespējas piedalīties sociālās uzņēmējdarbības iniciēšanā un attīstībā.
Metodikas “Sociālo uzņēmumu atbalsta instrumenti un atbalsta sniegšana” izstrādes virsmērķis ir valsts līmenī noteikt efektīvu risinājumu tālākām sociālo uzņēmumu atbalsta formām un programmām. Tiks uzsākta pilnvērtīgas un efektīvas atbalsta sistēmas veidošana, piedāvājot atbalsta virzienus un risinājumus sociālajiem uzņēmumiem, kā arī veicinot sociālās uzņēmējdarbības attīstību un veiksmīgu realizāciju Latvijā.
Metodiku izstrādē tiks iesaistīti vairāki partneri – biedrība “Sociālās inovācijas centrs”, kuru pārstāv Renāte Lukjanska un Anita Stirāne, biedrība “Latvijas sociālās uzņēmējdarbības asociācija”, kuru pārstāv Madara Peipiņa, SIA “B un B projekti”, kuru pārstāv Jānis Balevičš un Jūlija Kuzņecova, SIA “Ardenis-consult”, kuru pārstāv Gatis Kristaps un Edmunds Valantis. Papildus tam, Metodiku izstrādē tiks piesaistīti arī citi eksperti – sociālās uzņēmējdarbības asociācijas vadītājs no Igaunijas – Jaan Aps, sociologs un antropologs Viesturs Celmiņš, kā arī eksperte, sociālās uzņēmējdarbības forumu rīkotāja – Egita Prāma.
Plašāka informācija: Agnese Lešinska, agnese.lesinska@providus.lv, 67039251