Pētījums

Slēptās reklāmas monitorings Latvijas televīzijas kanālos


Gads:
2001
Organizācija:
Delna, SFL


Autori

Providus


PĒTĪJUMA ANOTĀCIJA

Pētījums veikts sabiedrības par atklātību Delna un Sorosa fonda Latvija īstenotajā projektā Atklātība politisko partiju finansēšanā

Pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai TV kanālos pirmsvēlēšanu laikā parādās materiāli, kas varētu tikt klasificēti kā slēptā politiskā reklāma. Projekta ietvaros no 2001. gada 28. februāra līdz 12. martam tika apsekoti četri televīzijas kanāli – LTV-1, LTV-2, LNT un TV3, kopumā raidījumi aptuveni 20 000 minūšu ilgumā.

Par galvenajām pazīmēm, kas signalizē par slēpto reklāmu masu medijos, tika atzītas šīs:

  • Materiāla vienpusība vai nekritiskums (piemēram, ziņu materiālā trūkst būtiskas informācijas vai iesaistītas puses viedokļa, kritiskas attieksmes pret avotiem; intervijā tiek uzdoti tikai patīkami vai tikai nepatīkami jautājumi u.c. kritēriji).
  • Materiāls parādās bez cita ‘acīmredzama’ iemesla, kā vien saraksta vai politiķa popularizēšana vai nomelnošana (medijā bieži pozitīvā vai negatīvā kontekstā parādās noteiktas partijas vai politiķi; parādās informācija par politiķa sadzīvi u.c. darbībām, kas nav saistītas ar politiku u.c. kritēriji).

Tika konstatēts, ka visos TV kanālos pirmsvēlēšanu laikā bija atrodami materiāli, kas varētu tikt uzskatīti par slēpto politisko reklāmu. Gadījumi norada uz būtisku žurnālistikas profesionālo un ētikas principu pārkāpšanu, kas var būt gan TV raidījuma uzpirkšanas, gan arī neprofesionalitātes rezultāts. Visvairāk pārkāpumu gadījumi pārkāpumi ir saistīti ar to, ka atsevišķi politiķi atkārtoti parādās dažos raidījumos, kuros žurnālisti politiķiem uzdod vieglus un patīkamus jautājumus. LNT raidījumos kopumā tika atrasti 109 gadījumi, kas varētu tikt uzskatīti par pārkāpumiem (51% no kopskaita), LTV-2 tika atrasti 78 gadījumi (36%), TV3 – 15 gadījumi (7%) un LTV-1 – 13 gadījumi (6%).

Slēptās reklāmas monitorings Latvijas televīzijas kanālos

(latviski, PDF; 369 KBpdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!