Raksts

Vadlīnijas par iecietības un savstarpējās cieņas principu iekļaušanu integrācijas atbalsta aktivitātēs


Datums:
08. aprīlis, 2019


Autori

Agnese Lāce


2019.gada 9.aprīlī PROVIDUS rīkoja mācības par iecietības un savstarpējās cieņas principu iekļaušanu bēgļu un migrantu integrācijas atbalsta aktivitātēs, kurās ar teorētiskiem un praktiskiem piemēriem dalījās Santa Tivaņenkova no LR Tiesībsarga biroja un Ēriks Treļs no Valsts policijas koledžas. Šo mācību laikā arī tika prezentētas vadlīnijas par iecietības un savstarpējās cieņas principu iekļaušanu integrācijas atbalsta aktivitātēs.

Pēdējos gados paaugstinātas un daudzveidīgākas migrācijas plūsmas ir būtiski ietekmējušas Eiropas valstis un to politikas jomas. Aizvien pieaug atbalsts populistiskiem vēstījumiem, kas izraisījuši bailes un naidīgumu pret „citiem”, un politiskajā retorikā ieviesuši jēdzienus kā „migrantu plūdi”. Taču šajā kontekstā netiek darīts gana, lai sagatavotu bēgļus un migrantus saziņai ar iestādēm, palīdzētu viņiem izprasti valsts tiesību aktus, kā arī novērstu un cīnītos pret neiecietību, kas nākusi no uzņemošās sabiedrības vai tiek vērsta pret to.

Tieši tādēļ projekts „RACCOMBAT: Rasisma un ksenofobijas novēršana un apkarošana, attīstot ārzemnieku sociālās prasmes” pētīja dalībvalstu pieredzi rasisma, ksenofobijas un citu neiecietības veidu apkarošanā. Tika apskatīti veidi, kā jauniebraucēji tiek iepazīstināti ar tiesību aktiem, sabiedrības tradīcijām un vērtībām un kā tiek veicinātas zināšanas par attiecīgajām iestādēm un starpkopienu aktivitātēm visā migrantu iepazīšanās, pielāgošanās un integrācijas procesā.

Esošo prakšu analīze radīja konceptuālo pamatu šīm vadlīnijām, un to mērķis ir tādas uzņemšanas un integrācijas sistēmas attīstība, kurā īstenotās aktivitātes tiecas atbalstīt un izglītot jauniebraucējus, lai viņi nepieļautu naidīgu un neiecietīgu rīcību no nevienas integrācijas procesā iesaistītas puses, kā arī atpazītu un apkarotu diskrimināciju, izmantojot galvenos valsts piedāvātos tiesiskās aizsardzības līdzekļus.

Vadīnijas latviešu valodā pieejamas šeitpdf.

Labās prakses piemēru apkopojums pieejams šeitpdf.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!