Raksts

Veikals bez elektrības


Datums:
21. novembris, 2007


Autori

Dace Akule


Šorīt gadījās interesanta iepirkšanās nelielā pārtikas veikalā uz Dzirnavu ielas, jo veikalā lampu gaismu bija nomainījušas sveces un kases aparāta vietā bija kalkulatori un burtnīciņa, lai pierakstītu pirkumus. Jūs jau saprotat, ka veikalā bija gadījusies īslaicīga kļūme ar elektrību, bet es drošības labad pavaicāju, uz ko saņēmu atbildi “Un kā jūs domājat?!” Tātad, īslaicīga problēma ar elektrību. Bet veikals bija nolēmis nevis slēgt durvis, bet uzrīkot Ziemassvētku eglei līdzīgu noskaņojumu un strādāt klientiem par prieku, un klienti šajā veikalā ir regulāra parādība, arī tad, kad logos deg sveces. Protams, čekus izsniegt nebija iespējams, bet pie sava jogurta – ko bija visai grūti saskatīt tumšajā vitrīnā, kas acīmredzami tikai nesen bija atslēgusies no elektrības, jo jogurts vēl bija vēss - tiku.

Citiem pircējiem bija vēlme nopirkt ko sveramu, lai gan vairums svaru veikalos tagad taču arī darbojas ar elektrību. Tā kā biju pārņemta ar piedzīvojuma burvību un steigā prom no tumšā veikala mēģināju vēl sazīmēt kādas pārsteiguma vai prieka emocijas citu ienācēju sejās, nepaskatījos, kā tika atrisināta vēlme nopirkt banānus. Vai veikalā bija kāds “veco laiku” sveramais, kas strādā bez elektrības, vai tika noteikts aptuvens cipars banānu cenai? Katrā gadījumā, uz pircējas “Divus banānus, lūdzu, vai tas ir iespējams?” nenāca “Nē”.

Nezinu arī, kā šis gadījums izskatās no likumu perspektīvas, proti, vai īslaicīgas kases aparāta nedarbošanās dēļ veikalam bija jāslēdzas, vai tomēr ir likumīgi iespējams izsist čekus, piemēram, 30 minūtes pēc pirkuma, vadoties no pierakstiem burtnīcā? Man kā vienkāršam pircējam bija svarīgs savs jogurts un pieraksts burtnīciņā. Un kā vienkāršam cilvēkam šis gadījums, protams, bija amizants un lika aizdomāties par atkarību no elektrības, kas mājas apstākļos nozīmētu iespēju ēst aukstus ēdienus un gulšņāt sveču gaismā. Bet darbā, kura liela daļa paiet pie datora, nozīmētu gandrīz vai darba dienas beigas, un arī šo blogu nebūtu iespējams ne uzrakstīt, ne publicēt. Bet agrāk taču tā dzīvoja!… Interesanti par to aizdomāties, pateicoties jogurta pirkšanai sveču gaismā.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!