Raksts

VALODA. Valdība izveido Latviešu valodas apguves valsts programmu


Datums:
08. janvāris, 2012


Autori

Providus


Foto: soylentgreen23

Lai mazinātu Latvijas sabiedrības lingvistisko sašķeltību un nodrošinātu latviešu valodas apguvi, tādējādi veicinot sabiedrības integrāciju, ar ANO Attīstības programmas (UNDP) atbalstu 1995. gadā Latvijā sāk darboties Latviešu valodas apguves valsts programma. To var uzskatīt par visaptverošāko valodas apguves un integrācijas programmu valstī.

1995. gada 1. novembrī ar Ministru kabineta rīkojumu apstiprina Latviešu valodas apguves valsts programmu (LVAVP), kas izstrādāta ar ANO Attīstības programmas ekspertu atbalstu. Programmas ieviešanu uzsāk 1996. gada februārī.

Programmas galvenais mērķis ir mazināt sabiedrības lingvistisko sašķeltību, nodrošināt latviešu valodas apguvi dažādām sabiedrības grupām un ar valodas apguvi veicināt sabiedrības integrāciju. No 1996. gada līdz 2004. gadam Latviešu valodas aģentūra organizē Latviešu valodas kā otrās valodas apguves (turpmāk – LAT2) kursus dažādām profesionālajām grupām. LVAVP piedāvā kursus mazākumtautību izglītības programmu skolotājiem. Šajos kursos tiek pilnveidota gan pedagogu valodas kompetence, gan pievērsta uzmanība bilingvālajam aspektam – mācību satura un valodas integrētai apguvei. Kopš 2004. gada aģentūras organizēto kursu mērķauditorija ir pirmsskolas un sākumskolas mazākumtautību skolēnu vecāki.[ 1 ] Būtisks LVAVP ieguldījums latviešu valodas apguvē ir jaunu un interaktīvu mācību materiālu izstrāde gan skolotājiem un skolēniem, gan dažādām profesionālajām grupām. Tāpat LVAVP organizē jauniešu nometnes un klubus, tādējādi veicinot latviešu un skolu, kuras īsteno mazākumtautību mācību programmas, sadarbību. Pēdējos gados Latviešu valodas aģentūra īsteno vairākus projektus, kuru mērķis ir sekmēt bēgļu un patvēruma meklētāju, kā arī trešo valstu valstspiederīgo bērnu integrācijas procesu Latvijas sabiedrībā, veicinot latviešu valodas apguvi.[ 2 ]

Kopumā no 1996. gada līdz 2010. gadam latviešu valodas apguve aģentūras organizētajos bezmaksas kursos nodrošināta 55 506 personām.[ 3 ]


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!