Raksts

VALODA. Pēc ilgām diskusijām pieņem jaunu Valsts valodas likumu


Datums:
12. janvāris, 2012


Autori

Providus


Foto: soylentgreen23

1999. gada rudenī pēc ilgām diskusijām, kurās iesaistās Latvijas parlaments, Valsts prezidente un starptautiskās organizācijas, Saeima pieņem jaunu Valsts valodas likumu, kas vēl vairāk uzsver nepieciešamību aizsargāt un sekmēt latviešu valodas lietošanu. Mazākumtautību valodas pielīdzina svešvalodām.

1999. gada 1. septembrī Saeima pieņem Valsts valodas likumu, ko tā izstrādes procesā asi kritizē starptautiskās organizācijas. Īpaši nesaudzīga ir EDSO, jo likums paredz, ka valsts regulē valodu lietošanu visos uzņēmumos, iestādēs, sabiedriskajās organizācijās, tajā skaitā privātajās, reliģiskajās un kultūras iestādēs. Ņemot vērā starptautisko organizāciju iebildumus, jūlijā Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga nosūta Saeimai otrreizējai caurskatīšanai likuma sākotnējo variantu, norādot, ka tas pārkāpj starptautisko tiesību normas, kas regulē vārda brīvību un privātās dzīves neaizskaramību. Pārskatot likumu, tas tiek ievērojami liberalizēts. Valsts valodas likuma mērķis ir nodrošināt: 1) latviešu valodas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību; 2) latviešu tautas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu; 3) tiesības brīvi lietot latviešu valodu jebkurā dzīves jomā visā Latvijas teritorijā; 4) mazākumtautību pārstāvju iekļaušanos Latvijas sabiedrībā, ievērojot viņu tiesības lietot dzimto valodu vai citas valodas; 5) latviešu valodas ietekmes palielināšanu Latvijas kultūrvidē, veicinot ātrāku sabiedrības integrāciju.[ 1 ] Saskaņā ar likumu, ikviena cita Latvijā lietotā valoda, izņemot lībiešu valodu, šā likuma izpratnē ir uzskatāma par svešvalodu. Likums nosaka, ka, izņemot ārkārtas gadījumus, valsts un pašvaldību iestādes pieņem un izskata dokumentus tikai valsts valodā vai ar notariāli apliecinātu tulkojumu latviešu valodā. Tāpat likums paredz Ministru Kabineta atbildību noteikt valsts valodas zināšanu apjomu, kāds nepieciešams tiem valsts un privāto iestāžu darbiniekiem, kuru darbs skar likumīgas sabiedriskās intereses, kā arī valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību.

2000. gada 22. augustā Ministru kabinets pieņem virkni noteikumu (kopskaitā 11), kas regulē 1999. gadā pieņemtā Valsts valodas likuma ieviešanu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!