Raksts

Vai vairāk referendumu samazina Latvijas drošību?


Datums:
05. maijs, 2016


Autori

Providus


Foto: Niccolò Caranti

Video no 5.maija analītiskā pārskata prezentācijas un debates, ko rīkojām kopā ar "QUO tu domā".

Domnīca PROVIDUS un debašu organizācija “QUO tu domā” aicināja uz analītiskā pārskata prezentāciju un debati par līdzdalības un pilsonības jautājumiem. Pasākums notika Kaņepes Kultūras Centrā (Skolas ielā 15, 2.stāvā) 5.maijā plkst. 18:00.

Pasākums norisinājās divās daļās. Pirmajā PROVIDUS iepazīstināja ar analītisko pārskatu par deputātu izpratni par līdzdalību, kā arī izmantotajiem iekļaujošajiem un izslēdzošajiem izteikumiem attiecībā uz iedzīvotāju grupām, kurām ir tiesības lemt par Latvijas nākotni.

11.Saeimas “mantojums” pilsoniskās līdzdalības jomā vērtējams kā neviendabīgs – līdztekus vairākiem līdzdalību paplašinošiem jaunumiem atrodami arī drastiski ierobežojumi valsts līmeņa referendumu organizēšanā, kā arī nepabeigtā iecere par referendumiem pašvaldību līmenī.

Neviendabīgs ir arī veids, kā Saeimas deputāti runāja par līdzdalību – parādot atšķirīgas izpratnes gan par pilsoniskās līdzdalības vēlamību un potenciālajiem riskiem, gan par subjektiem, kuriem ir leģitīmas tiesības piedalīties Latvijas nākotnes lemšanā.

Pēc īsās prezentācijas otrā daļa sekoja ierastajam “QUO tu domā” formātam ar formālu debati, kur diviem ekspertiem katrā pusē pievienojās viens pieredzējis debatētājs. Debatēs PAR referendumu riskiem drošībai argumentēja politologs Ivars Ījabs un Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Andis Kudors. PRET argumentēja zvērināts advokāts Lauris Liepa un PROVIDUS pētniece Marija Golubeva.

Debates rīkoja Latvijas Debašu asociācija “QUO Tu domā”, kuras mērķis ir attīstīt iedzīvotāju spēju kritiski izvērtēt dažādus viedokļus un argumentēti pamatot savu skatpunktu.

Pasākumu finansiāli atbalstīja Eiropas Savienības programma “Eiropa pilsoņiem. Atbildība par tā saturu ir biedrībai “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!