Raksts

Vai un kā valstij jāatbalsta NVO sektors?


Datums:
30. jūlijs, 2002


Autori

Providus


Vai valstij ir jāatbalsta nevalstisko organizāciju (NVO) izveide un darbība?nodokļu politika būtu visatbilstošākā NVO (īpaši sabiedriskā labuma organizāciju) darbībaKāda s sekmēšanai - piešķirt nodokļu atvieglojumus privātpersonām un uzņēmumiem, kas ziedo šīm organizācijām, vai veicināt NVO ekonomiskās aktivitātes, atbrīvojot no peļņas nodokļa?

Jaunais laiks (JL)
Atbild Valdis Dombrovskis JL valdes loceklis, Budžeta un nodokļu programmas izstrādes darba grupas vadītājs:

NVO jāsniedz atbalsts labvēlīgas nodokļu politikas veidā, kā arī deleģējot NVO atsevišķas valsts funkcijas un uzklausot to viedokli. Pieņemot lēmumus, JL konsultēsies ar NVO un dokumentiem būs jāpievieno arī attiecīgo nozari pārstāvošās organizācijas rakstisks viedoklis. Tas uzlabos ierēdņu darba kvalitāti un novērsīs nepamatotu lēmumu pieņemšanu.

Lai sekmētu sabiedriskā labuma organizāciju darbību, jāpiešķir nodokļu atvieglojumi ziedotājiem – privātpersonām un uzņēmumiem. Savukārt sabiedriskā labuma organizācijas statusu jānosaka speciālai komisijai, kurā būtu gan valsts, gan NVO pārstāvji.

Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā (PCTVL)

Valsts nedrīkst traucēt NVO veidošanos un nedrīkst iejaukties šo organizāciju darbībā. Tas jau būtu galvenais atbalsts. Mēs domājam, ka NVO nevajadzētu virzīt uz komercdarbību, tādēļ jāturpina izkopt esošā nodokļu atlaižu sistēma šo organizāciju ziedotājiem. Jaunais NVO likumprojekts ir pareizs solis šajā virzienā.

Latvijas ceļš (LC)
Atbild LC preses sekretāre Evija Ansonska:

LC uzskata, ka nepieciešams samazināt valsts iejaukšanos cilvēka dzīvē un stiprināt sabiedrības pašorganizēšanās spējas, lai lielāku daļu sabiedrības iekšējo jautājumu varētu kārtot nevalstiskajā līmenī. Taču ņemot vērā, ka Latvijā pilsoniskā sabiedrība tikai attīstās, LC NVO darbības sekmēšanu uzskat par īpaši svarīgu.

LC uzskata, ka piešķirot nodokļu atvieglojumus uzņēmumiem un privātpersonām, kas ziedo NVO, tiek sekmēta to darbība un attīstīta pilsoniskās sabiedrība un katra indivīda atbildības sajūta par kopējo nākotni.

Tautas partija (TP)
Atbild Dr. Artis Pabriks:

TP atbalsta spēcīga NVO tīkla izveidi valstī, jo NVO spēj risināt daudzas problēmas veiksmīgāk nekā valsts institūcijas. Līdztekus cilvēku iesaistīšanās NVO veicina personisko atbildību un stiprina saikni ar sabiedrību un valsti.

TP uzskata, ka patreizējā situācijā jāturpina piešķirt nodokļu atvieglojumus ziedotājiem, jo NVO sektorā pastāvīgi trūkst līdzekļu.

Sociāldemokrātu savienība (SDS)
Atbild SDS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Pēteris Salkazanovs:

Lai Latvijā izveidotu pilsonisku sabiedrību, valstij noteikti ir jāveicina nevalstisko organizāciju izveide. SDS uzskata, ka demokrātisku, tiesisku, efektīvu, atklātu un sabiedrībai pieejamu valsts pārvaldi var izveidot tikai tad, ja valsts pārvaldes darbā tiek iesaistīti sabiedrības pārstāvji.

SDS uzskata, ka nav pieļaujama valsts ekonomikas “kropļošana”, tādēļ jāsaglabā līdzšinējā prakse, kad personām, kas ziedojušas NVO, tiek piešķirtas nodokļu atlaides.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!