Raksts

Uzraudzība: kā un kāpēc iesaistīties?


Datums:
30. septembris, 2014


Autori

Providus


Foto: Mr.D Photography

Lai mazinātu sabiedrībā pārliecību, ka politiķi sola, bet nepilda solījumus, PROVIDUS tiešsaistes rīkā vērtē solījumu izpildi.

Tā kā kvalitatīva uzraudzība nav iespējama bez atbildīgo institūciju, nevalstisko ekspertu, mediju un plašākas sabiedrības iesaistes, aicinām ikvienu līdzdarboties!

Ko gaidām no atbildīgajām institūcijām, nevalstiskajiem ekspertiem un medijiem?

• No atbildīgajām institūcijām gaidām papildus informāciju par tiem uzraudzībā iekļautajiem uzdevumiem, kas ir institūcijas atbildībā, atbildot uz jautājumu, kā un kādos termiņos ir plānots sasniegt izvirzītos uzdevumus. Vērtējumā lūdzam arī sniegt argumentāciju, t.sk., ja uzdevuma izpildei nepietiek vien ar rīcībpolitikas un likumdošanas izmaiņām. Tāpat vērtējumā lūdzam iekļaut atsauces uz avotiem, kuros iespējams pārliecināties par uzdevuma izpildes statusu (piemēram, saite uz likumprojektu vai MK noteikumiem, saite uz dienas kārtību, kas parāda konkrētā jautājuma izskatīšanu Ministru kabinetā, Valsts sekretāru sanāksmē vai Saeimā). Tāpat arī gaidām ierosinājumus papildus uzdevumiem rīcībpolitikas un likumdošanas jomā nacionālajā (ne pašvaldību) līmenī, ko būtu vēl nepieciešams uzsākt. Šajā gadījumā lūdzam sniegt informāciju par rīcībpolitikā vai likumdošanā iekļaujamiem mērķiem, kuru sasniegšanu nepieciešams uzraudzīt, un argumentēt, kā šis uzdevums ir saistīts ar konkrēto uzraudzību. Sniegtā informācija tiks publicēta sadaļā „atbildīgie”, norādot komentāra autoru/ institūciju.

• No nevalstiskajiem ekspertiem gaidām vērtējumu par tiem uzraudzībā iekļautajiem uzdevumiem, atbildot uz jautājumu, vai izvirzītais uzdevums ir izpildīts, uzsākts pildīt, vai nav izpildīts. Vērtējumā lūdzam sniegt argumentāciju, t.sk., ja uzdevuma izpildei nepietiek vien ar rīcībpolitikas un likumdošanas izmaiņām. Tāpat vērtējumā lūdzam iekļaut atsauces uz avotiem, kuros iespējams pārliecināties par uzdevuma izpildes statusu (piemēram, saite uz likumprojektu vai MK noteikumiem, saite uz dienas kārtību, kas parāda konkrētā jautājuma izskatīšanu Ministru kabinetā, Valsts sekretāru sanāksmē vai Saeimā). Tāpat arī gaidām arī ierosinājumus papildus uzdevumiem rīcībpolitikas un likumdošanas jomā nacionālajā (ne pašvaldību) līmenī, ko būtu vēl nepieciešams uzsākt. Šajā gadījumā lūdzam sniegt informāciju par rīcībpolitikā vai likumdošanā iekļaujamiem mērķiem, kuru sasniegšanu nepieciešams uzraudzīt, un argumentēt, kā šis uzdevums ir saistīts ar konkrēto uzraudzību. Sniegtā informācija tiks publicēta sadaļā „eksperti”, norādot komentāra autoru/ institūciju.

• No medijiem gaidām saites uz internetā publiski pieejamām medija publikācijām (arī audio vai video) par uzraudzībā iekļauto uzdevumu izpildes atspoguļojumu. Tāpat gaidām saites ar medija publikāciju (arī video vai audio), kas uzrunā mūsu veiktajā uzraudzībā neiekļautus uzdevumus, bet kuri būtu jāīsteno konkrētā uzraudzības mērķa sasniegšanai. Sniegto informāciju publicēsim sadaļā „mediji”, norādot materiāla autoru.

Kā un kur nosūtīt informāciju?

Tā kā uzraudzības mērķa auditorija ir plašāka sabiedrība – aktīvi pilsoņi – lūdzam atbildīgās institūcijas un nevalstiskos ekspertus komentārus sniegt pēc iespējas vienkāršākā, ne likumdošanas valodā, skaidrojot būtību un sniedzot piemērus.

Informāciju lūdzam sūtīt uz info@providus.lv e-pasta tematā norādot, uz kuras jomas uzraudzību sniegtā informācija attiecas (piemēram ”Zolitūdes traģēdijas izgaismoto sistēmisko kļūdu labošanas uzraudzība”).

Kā iesaistīties ikvienam aktīvam pilsonim?

• Vērtējumu atbildīgo institūciju paveiktajam – vai darītais ir pietiekami kvalitatīvs, vai rīcība bijusi pietiekami operatīva,

• Ieteikumus atbildīgajām institūcijām par to, kas vēl būtu jādara šajā jomā, lai panāktu ilgtspējīgus uzlabojumus.

Atšķirībā no atbildīgo institūciju, nevalstisko ekspertu un mediju sniegtajiem komentāriem, kurus publicē PROVIDUS, komentāru sadaļā iespēja savu vērtējumu sniegt ir ikvienam, izmantojot savu sociālo mediju (Draugiem.lv, Facebook un Twitter) vai arī sabiedriskās politikas portāla Providus.lv profilu.

Kā vērtēt solījumu izpildi?

• Solījums ir izpildīts, ja rīcībpolitikas vai normatīvo aktu grozījumi jau stājušies spēkā,

• Solījumu uzsākts pildīt, rīcībpolitikas vai normavīto aktu grozījumi ir izstrādes procesā,

• Solījums nav izpildīts, ja nav pierādāma virzība, lai pieņemtu rīcībpolitikas vai normatīvo aktu grozījumus.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!