Raksts

Tautas saskaņas partijas politiskā platforma 7. Saeimas vēlēšanām


Datums:
12. jūlijs, 2002


Autori

Providus


Latvijas sabiedrības pamatā jābūt: 1. sociālai un ekonomiskai stabilitātei, cilvēktiesību konsekventai ievērošanai, cilvēka drošībai 2. saliedētai politiskai nācijai, kas uz demokrātijas un taisnīguma pamata apvienotu visus Latvijas cilvēkus neatkarīgi no viņu tautības 3. līdzsvarotai ārpolitikai, vērstai uz sadarbību ar valstīm gan Austrumos, gan Rietumos.

Mēs izvirzām savas vēlēšanu platformas centrā pasaulē atzītās pamatvērtības: cilvēktiesības, demokrātisku etnopolitiku, sociālo taisnīgumu.

Par demokrātiskās Latvijas valsts pamatu jākļūst mūsdienu cilvēktiesību principiem, kas ietverti starptautiskajos līgumos. Tie attiecināmi uz jebkuru Latvijas iedzīvotāju neatkarīgi no dzimuma, tautības un dzimtās valodas. Par visasāko problēmu cilvēktiesību jomā mēs uzskatām to, ka Latvijā joprojām ir liels skaits cilvēku bez pilsonības, jo pilsonība – tās ir “tiesības uz tiesībām”. Mēs iestājamies par kardinālu bezpilsonības jautājuma risinājumu. Lai sasniegtu šo mērķi, mēs atbalstām visus pasākumus, kas sekmēs nepilsoņu skaita samazināšanu. Mēs esam par pilsoņu un nepilsoņu tiesību atšķirību atcelšanu ekonomikas un sociālajā jomā, kā arī par tiesībām nepilsoņiem piedalīties pašvaldību vēlēšanās.

Mēs iestājamies par dažādu tautību Latvijas iedzīvotāju integrāciju, pamatojoties uz neatkarīgas un demokrātiskas Latvijas valsts ideju, veidojot Latvijā multikulturālu sabiedrību, kur valda savstarpējā cieņa, iecietība, kur tiek noraidīts rasisms un ksenofobija, kur garantētas latviešu valodas un kultūras attīstība un uzplaukums, kur katrai etniskai, valodas un reliģiskai grupai nodrošinātas iespējas saglabāt savu identitāti un izglītību dzimtajā valodā. Nekavējoties jāratificē Eiropas konvencija par minoritāšu tiesību aizsardzību un jāizveido mehānisms tās principu īstenošanai dzīvē, ieskaitot minoritāšu valodu oficiālo atzīšanu un lietošanu vietās, kur kompakti dzīvo etniskās un lingvistiskās minoritātes.

Latviešu valodas nostiprināšanās nav panākama ar administrēšanu un soda mēru lietošanu. Jāveido labvēlīgi apstākļi latviešu valodas apgūšanai. Krasi jāuzlabo latviešu valodas apmācības kvalitāte skolās ar citu mācību valodu un kvalificētu skolotāju kadru gatavošana. Mēs uzskatām, ka latviešu valodas apgūšanas uzlabošana skolās ar citu mācību valodu ir jāpanāk, palielinot latviešu valodas stundu skaitu tajās, nevis pārejot uz vispārizglītojošo priekšmetu pasniegšanu latviešu valodā, kā rezultātā pazeminātos cittautiešu vispārējas izglītības līmenis. Jāatjauno 1919.g. likuma par mazākumtautību skolu iekārtu darbība.

Spēja risināt savas sociālās un ekonomiskās problēmas ir atkarīga ne tikai no cilvēka gribas, bet pirmām kārtām no ekonomiskā stāvokļa valstī kopumā un no īpašuma sadales sabiedrībā. Mēs vēlamies izveidot Latvijā sabiedrību bez nabagiem ar skaitliski dominējošu vidusslāni, sabiedrību, kurā garantētas darba ņēmēja tiesības.

Īpašuma formu attiecības jānosaka saskaņā ar to ekonomisko lietderīgumu sabiedrības interesēs. Mēs uzskatām, ka valstij jāveic ne tikai ekonomisko procesu netieša regulēšana ar nodokļu un tarifu palīdzību, bet arī aktīvāk jāpiedalās ekonomiskajā dzīvē:

 • saglabājot kontroli par dabiskajiem monopoliem, kā arī sociālo un tranzīta infrastruktūru;
 • efektīvi apsaimniekojot valstij piederošos uzņēmumus;
 • investējot līdzekļus tautsaimniecības attīstībai svarīgajos projektos;
 • stimulējot eksporta attīstību un panākot Latvijas ražotāju atgriešanos austrumu tirgos un pakāpenisku rietumu tirgu apgūšanu.
 • Par valsts ekonomiskās politikas prioritāti jākļūst lauksaimniecības subsidēšanai un kreditēšanai uz atvieglotiem noteikumiem.

  Lata kurss jānodrošina ar ekonomikas attīstību, nevis ar mākslīgi radītu maksāšanas līdzekļu deficītu. Nepieciešams plānot pieļaujamo un neizbēgamo budžeta deficīta līmeni.

  Valstij jāveicina iedzīvotāju līdzekļu iesaistīšana investīciju projektos, jānodrošina iedzīvotāju noguldījumu drošība komercbankās.

  Jāpanāk stingra sabiedrības kontrole pār privatizācijas procesiem.

  Jānodrošina katram Latvijas cilvēkam iespēja mitināties cilvēka cienīgos apstākļos. Jāpieņem likums par īrnieku tiesībām. Jānovērš masveidīga izlikšana no dzīvokļiem, arī no denacionalizētajām mājām. Jāparedz dotācijas visām ģimenēm, kurām īres un komunālo maksājumu apjoms pārsniedz 25% no ģimenes budžeta. Jāpaplašina pašvaldību dzīvojamais fonds.


  Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

  Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!