Raksts

Strukturālais un institucionālais rasisms 8 Eiropas Savienības dalības valstīs: galvenie atklājumi un politikas rekomendācijas


Datums:
11. decembris, 2024


Autori

Laima Bērziņa


Organizācija "Migration Policy Group" publicēja ziņojumu “Strukturālais un institucionālais rasisms 8 Eiropas Savienības dalības valstīs: galvenie atklājumi un politikas rekomendācijas” (Unpacking Structural and Institutional Racism in 8 EU Member States: Key Issues and Policy Recommendations). Ziņojums apraksta esošo situāciju attiecībā uz strukturālo rasismu 8 ES dalībvalstīs: Čehijā, Vācijā, Grieķijā, Nīderlandē, Rumānijā, Spānijā, Zviedrijā un Latvijā. Datus par Latviju ievāca PROVIDUS no 2023. gada janvāra līdz oktobrim, izskatot normatīvos aktus, kā arī rīkojot fokusgrupu ar iesaistītajām institūcijām un personām rasisma apkarošanā Latvijā.

Ziņojumā tika apkopotas vairākas rekomendācijas gan ES, gan nacionālajam līmenim.  Rekomendācijas, kas ir īpaši svarīgas Latvijas lēmumu pieņēmējiem:

  • Minoritāšu grupu pārstāvju iekļaušana lēmumu pieņemšanā. Šī rekomendācija ir būtiska Latvijas kontekstam, jo cilvēki, kas pārstāv minoritāšu grupas, bieži vien netiek iekļauti sabiedrības sarunās par rasismu, kā arī lēmumu, kas skar šo tēmu, pieņemšanas procesā. Viņu domas ir būtiski uzklausīt, jo rasisma sekas viņus skar tiešā veidā.
  • Izpratnes veicināšanas kampaņas un telpas dialogam. Latvijā ir nepieciešams rīkot izpratnes veicināšanas kampaņas konkrēti par rasisma tēmu, papildus jau esošajām kampaņām par naida runu un diskrimināciju. Tādā veidā var veicināt izpratni sabiedrībā par pieredzi, ar kādu saskarās minoritāšu grupu pārstāvji. Turklāt, ir jāveicina, lai izveidojas vietas konstruktīvām diskusijām un dialogam par rasismu un diskrimināciju, iesaistot arī grupas, kuras ir tieši ietekmētas.
  • Atbalsts pilsoniskās sabiedrības organizācijām. Valdības atbalsts pilsoniskās sabiedrības organizācijām darbā ar rasisma apkarošanu ir būtisks, jo nevalstiskās organizācijas ir būtisks spēlētājs šīs tēmas aktualizēšanā un atbalsta sniegšanai skartajām grupām.
  • Vienlīdzības datu ievākšana. Šī rekomendācija ir īpaši svarīga Latvijas kontekstā, jo Latvijā netiek veikta valdības finansēta pētniecība par rasisma tēmu. Ir ļoti svarīgi sākt ievākt datus par etniskām un rasu minoritātēm, lai noskaidrotu, kāda ir viņu līdzšinējā pieredze Latvijā un lai lēmumu pieņēmēji varētu zinoši lemt par šīm tēmām.

Ziņojums angļu valodā pieejams šeit.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!