Raksts

Šonedēļ visi ceļi ved uz LAMPU!


Datums:
26. jūnijs, 2016


Autori

Providus


Foto: Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS

PROVIDUS sarunu festivālā LAMPA rosinās domāt par labāku lēmumu pieņemšanu un analizēs dabasgāzes tirgus liberalizāciju Latvijā.

2.jūlijā 12:00 – 13:30 skatuvē DOTS sadarbībā ar Datu skolu un Skepticafe rīkosim performanci un diskusiju „Vaimanu koris”.

Latvieši ir dziedātāju tauta, bet arī vaimanas un burkšķēšana šķiet raksturīga, ja palasa ziņu portālu komentārus un sarunu forumus. Lai šos abus talantus pārnestu jaunā līmenī, Sarunu festivāla LAMPA ietvaros notiks “Vaimanu kora” uzstāšanās. Uz Brigitas Strodas radītā “dziedošā velosipēda” sēdīsies jauktais koris “Namejs”, lai īsā peformancē kārtīgi izvaimanātos par to, kas valstī nav kārtībā.

Vaimanu pamatā ir īstas cilvēku bēdas, apkopotas sociālajos medijos, bet ideja pārņemta no starptautiskas iniciatīvas “Complaints Choir”.

Savukārt, lai radītu līdzsvaru ar konstruktīvu un reālu pieeju, liekot malā vaimanāšanu, pēc kora uzstāšanās stafeti pārņems diskusija par politiku ar pamatjautājumu: kā dažu gadu laikā varam tikt pie gudras politikas un pārdomātiem lēmumiem?

Ikdienišķus jautājumus, piemēram, veloceliņa plānošanu, var realizēt divos veidos – izdomājot kaut ko “uz izjūtu” vai ar moderno tehnoloģiju palīdzību izpētot cilvēku paradumus un izvēloties realitātei atbilstošāko risinājumu.

Diskusijas laikā eksperti, politiķi un ierēdņi meklēs veidus, kā šāda veida pieeju un jaunās tehnoloģijas varētu izmantot gudrākas politikas plānošanai arī citās nozarēs, piemēram, veselībā vai izglītībā.

Sarunā piedalīsies – Latvijas Republikas valsts kontroliere Elita Krūmiņa, valsts galvenais papīru stumdītājs, Valsts kancelejas vadītājs Mārtiņš Krieviņš, Saeimas deputāte un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītāja Ilze Viņķele, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs, Domnīcas PROVIDUS vadošais pētnieks Valts Kalniņš, izglītības tehnoloģiju uzņēmuma Edurio dibinātājs Ernests Jenavs un Datu skolas vadītāja Nika Aleksejeva. Moderators: Skepticafe Edgars Lapiņš.

2.jūlijā 18:00 – 19:30 skatuvē „Uzzibsnī” sadarbībā ar Sabiedrību par atklātību – Delna rīkosim diskusiju „Dabasgāzes liberalizācijas aizkulises”.

Dabasgāzes liberalizācijas process Latvijā izraisījis plašu rezonansi, jo skar ikvienu Latvijas iedzīvotāju un uzņēmumu. Viens no interesantākajiem atklājumiem par procesa norisi, ko Delna kopā ar PROVIDUS analizēja projekta “Valsts sagrābšanas pazīmju analīze” ietvaros, attiecas uz likuma grozījumu lobēšanu.

Skatot atsevišķus priekšlikumus Enerģētikas likuma izskatīšanas gaitā, privātā sektora pārstāvji Saeimas sēdēs dominēja un varēja to nepieciešamību izskaidrot detalizētāk nekā to spēja pats priekšlikumus iesniegušais deputāts. Tāpat likumprojekta skatīšanas gaitā tikusi novērota arī zināma izpildvaras pārstāvju dominēšana pār deputātiem, kas izpaudusies tajā, ka bieži vien deputātiem nav sava viedokļa un viņi centušies norobežoties no atbildības, atsaucoties uz izpildvaras daudz lielāko analītisko kapacitāti.

Vēl šī likumprojekta izskatīšana norisinājusies ļoti saspringtā gaisotnē laika termiņu ziņā un atsevišķi deputāti pauduši bažas, ka izpildvaras pārstāvji apzināti vilcinājuši procesu, lai beigās panāktu sasteigtu kādām slēptām interesēm labvēlīgu rezultātu.

Diskusijā par Dabas gāzes liberalizāciju piedalīsies Delnas un PROVIDUS eksperti enerģētikas jautājumos, kā arī citas jautājuma virzīšanā iesaistītās puses – Latvijas Radio žurnālists Gunārs Valdmanis, eksperts Juris Pūce, Ekonomikas ministra padomnieks Jānis Patmalnieks, AS “Latvijas Gāze” valdes konsultants Adrians Dāvis un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis. Par spraigu diskusiju rūpēsies moderators Delnas jurists Jānis Veide, nodrošinot iespēju aktīvi iesaistīties auditorijai. Diskusijas mērķis ir izgaismot lēmumu pieņemšanas aizkulišu procesus, kas sabiedrībai nav redzami un visbiežāk paliek nezināmi.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!