Raksts

Seminārs par iespējām Eiropas Savienības dalībvalstīs izlīdzināt vēlēšanu nosacījumus


Datums:
06. jūnijs, 2021


Autori

Providus


Seminārs 2021.gada 11.jūnijā 13:00

Domnīca Providus un Latvijas Pilsoniskā alianse ar Eiropas Parlamenta atbalstu aicina diasporas organizāciju un politisko partiju pārstāvjus, Latvijā dzīvojošos citu Eiropas Savienības valstu pilsoņus, konstitucionālo tiesību ekspertus un valsts iestāžu darbiniekus, kuri strādā ar pilsonisko tiesību, vēlēšanu un politisko partiju tēmām 11. jūnijā plkst. 13:00 piedalīties tiešsaistes diskusijā par iespējām Eiropas Savienības dalībvalstīs izlīdzināt vēlēšanu nosacījumus.

Apspriedes galvenie jautājumi:

1) Vai būtu vērts Eiropas Savienības valstīm izlīdzināt nosacījumus, kas attiecas uz kandidēšanas iespējām pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās?

2) Vai Eiropas Savienības dalībvalstīm būtu vajadzīgi līdzīgāki politisko partiju dibināšanas un priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumi?

3) Vai ļaut Eiropas līmeņa partijām plašāk piedalīties vēlēšanu un referendumu kampaņās?

4) Vai paredzēt iespēju eiropiešiem balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās ne tikai par savas valsts partijām, bet arī par kandidātiem, kuri startē vēlēšanās visas Eiropas Savienības mērogā?

Īsumā par iniciatīvu

2020.gada nogalē Eiropas Parlaments detalizēti izvērtēja iepriekšējo Eiropas Parlamenta vēlēšanu pieredzi. Deputāti konstatēja to, ka vēlēšanās bija pieaugusi līdzdalība, taču saskatīja arī vairākas ar vēlēšanām saistītas problēmas. Dažas no tām nav vienkārši risināmas, tās prasa dziļāku diskusiju – tādēļ Eiropas Parlaments aicināja to risinājumus apsvērt Konferences par Eiropas nākotni ietvaros. Galvenās no šādām problēmām: Eiropas Savienības dalībvalstu neviendabīgie kandidēšanas, kampaņošanas, partiju veidošanas nosacījumi, kā arī pārāk maza Eiropas tēmu un Eiropas līmeņa partiju redzamība.

Konference par Eiropas nākotni ir sākusies šogad, un tā noslēgsies nākamā gada pavasarī.

Vienlaikus jau šī gada rudenī Eiropas Parlaments saņems no Eiropas Komisijas divu jaunu normatīvu dokumentu projektus, kuri skar vēlēšanu tēmas:

1) Regulas melnrakstu par plašākām iespējām Eiropas līmeņa politiskajām partijām un partiju fondiem;

2) Direktīvas melnrakstu par plašākām iespējām mobilajiem Eiropas Savienības pilsoņiem piedalīties pašvaldību vēlēšanās un Eiropas Parlamenta vēlēšanās citā valstī.

Pirms iesniegt šo dokumentu piedāvājumus Eiropas Parlamentam, Eiropas Komisija līdz jūnija vidum par šīm iecerēm rīko sabiedriskās apspriedes (līdz jūnija vidum).

Ja vēlaties piedalīties diskusijā, lūdzu, līdz 10.jūnija plkst.12.00 rakstiet uz e-pastu alianse@nvo.lv.

Pasākums tiek organizēts projekta “Gatavošanās konferencei par Eiropas nākotni” ietvaros. Konference par Eiropas nākotni ir sākusies šogad, tās ietvaros visās Eiropas Savienības valstīs tiks apspriesti tuvākajos gados Eiropas Savienībai nepieciešamie institucionālie uzlabojumi.

Projektu “Gatavošanās konferencei par Eiropas nākotni” finansē Eiropas Savienība. Publikācija atspoguļo tikai tās autora viedokli, un Eiropas Parlaments nav atbildīgs par jebkādu tajā iekļautās informācijas izmantošanu.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!