Domnīcas PROVIDUS semināra par Iedzīvotāju padomju darbību, kas notika tiešsaistē 2022.gada 7.oktobrī, ieraksts.
Iedzīvotāju padomes ir brīvprātīgas, konsultatīvas vietējās kopienas interešu aizstāvības institūcijas pašvaldībās. Tās tiek uzskatītas par vienu no risinājumiem kā, pēc administratīvi teritoriālās reformas izveidotas, lielākas pašvaldības var iesaistīt savā darbā iedzīvotājus. Dodot iespējas vietējās kopienas aktīvistiem iesaistīties vietējo jautājumu risināšanā varētu mazināt risku, ka iedzīvotāji, kuri dzīvo no pašvaldības administratīvā centra tālākās teritorijās, jūtas aizmirsti un veidojas tā sauktais “nomales efekts”.
Daudzas pašvaldības gaida uz jauno Pašvaldību likumu, kurš pašlaik tiek otrreiz caurlūkots Saeimā par Iedzīvotāju padomju darbības regulējumu. Tikmēr Latvijā ir vairākas pašvaldības, kurām jau šobrīd ir uzkrāta pieredze ar Iedzīvotāju padomju darbību. Seminārā tika sapulcināti pārstāvji no šīm pašvaldībām, lai dalītos pieredzē par to, kā iedzīvotāju padomes katrā no pašvaldībām darbojas, kādi ir galveni ieguvumi un izaicinājumi, kā arī, kas būtu mācības, ko pašvaldībām vērts ņemt vērā, lemjot veidot Iedzīvotāju padomes savā teritorijā.
Seminārā ar Iedzīvotāju padomju darbības pieredzi dalās Rēzeknes novada Maltas pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes vadītājs Juris Dombrovskis un Ropažu novada Vangažu pilsētas iedzīvotāju padomes vadītājs Edmunds Ozols. Savukārt pašvaldības pieredzē dalās Tukuma novada domes priekšsēdētājas vietniece Inga Priede un Līvānu novada Turku pagasta pārvaldniece Kristīne Kirilova.
Seminārs notiks projekta “Interešu aizstāvība labākai pārvaldībai: no Latvijas pašvaldībām līdz Eiropas Savienībai” ietvaros ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par Semināra saturu atbild biedrība “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.