Raksts

Seju grāmatas (facebook) gudrības


Datums:
05. februāris, 2008


Autori

Dace Akule


Ko vien šodien par sevi un citiem nevar uzzināt seju grāmatā (facebook)?! Tāda bija mana reakcija, kad nesen, pēc pāris dienām prombūtnes no šīs virtuālās pasaules, biju sakrājusi virkni draugu un paziņu uzaicinājumus iesaistīties testos un spēlēs.

Testā when will you get married?, atbildot uz desmit jautājumiem, kāds gudrais solīja izkalkulēt, kad būs kāzu diena (manā gadījumā būšot pēc 4 gadiem un viena mēneša). Testā what kind of bride are you?, uzzināsiet, vai būsiet klasiskā, vai netradicionālā līgava (es, protams, netradicionālā). Var uzzināt, kādai Holivudas zvaigznei vai kurai no “Sekss un Lielpilsēta” varonēm līdzinies visvairāk (Will Smith un Miranda manā gadījumā). Var uzzināt, kura smadzeņu puse jums ir aktīvāka (kreisā), vai kurā pilsētā vajadzētu dzīvot (Ņujorkā). Vai, ko pozitīvu par jums domā jūsu draugi un paziņas (best mother potential, second best dancer). Vai, ko šodien nozīmē jūsu vārds (difficult, adorable, comedic, excited), un kurš no jūsu draugiem galu galā ir jūsu “perfect match” (šī testa radītājiem nav svarīgi, ka pēc šīs kalkulācijas mans ideālais partneris ir mans profesors). Bet šobrīd mani gaida uzaicinājumi atzīties, ar kuriem draugiem un draudzenēm es labprāt paliktu uz vientuļas salas, un rīt droši vien nāks vēl kas jauns.

Seju grāmata, protams, piedāvā arī nopietnākas spēles un draugu iepazīšanas iespējas, piemēram, noskaidrot IQ koeficientu, politiskos uzskatus dažādās dzīves sfērās, pastāstīt par savām iecienītākajām filmām un grāmatām. Un neiztikt arī bez klasikas – dalīšanās ar bildēm, dienas ziņām vai savu šī brīža noskaņojumu un nodarbošanos, apmaiņu ar e-pastiem, utt.

Un viss virtuāli, īsti un tajā pat laikā neīsti. Bet cik laika ieguldīts, lai seju grāmatu izveidotu un turpinātu pilnveidot? Un cik laika tās lietotāji, mani ieskaitot, pavada šajā virtuālajā pasaulē, aizstājot un papildinot reālo? Interesanti.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!