Raksts

Rokasgrāmata “Kādas ir manas tiesības un iespējas izsekot notiekošajiem būvniecības procesiem?”


Datums:
29. augusts, 2022


Autori

Agnese Frīdenberga


Lai veicinātu būvniecības procesu izsekojamību un sniegtu padomus par indivīda tiesībām ar būvniecību saistītos jautājumus, domnīcas PROVIDUS vadošā pētniece Agnese Frīdenberga ir izstrādājusi rokasgrāmatu "Kādas ir manas tiesības un iespējas izsekot notiekošajiem būvniecības procesiem?".

Par rokasgrāmatu

 

Būvniecība ir tā nozare, kura lielā mērā ietekmē ikvienu iedzīvotāju. Būves rada izmaiņas vidē, neatkarīgi no tā, vai tā atrodas lauka vidū vai blīvi apbūvētā pilsētas teritorijā. Savukārt būvdarbi, būvniecības process rada trokšņus, būvgružus, tātad arī rada apgrūtinājumu.  Lai ikviens aktīvists, kaimiņš un nevalstiskā organizācija varētu izsekot līdzi tam, kādā būvniecības stadijā ir iecere, kādas darbības ir jāveic, biedrība “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS” piedāvā šo rokasgrāmatu.

 

Rokasgrāmatas mērķis ir izskaidrot visus galvenos būvniecības procesus, sniedzot padomus un ieteikumus gan par to, kur meklēt informāciju, gan kā rīkoties, ja uzskatiet, ja Jūsu tiesības ir aizskartas.

 

Svarīgi apzināties, ka būvniecības process ir komplicēts, tam ir divi svarīgi posmi:

 

  • Teritorijas plānošanas posms – kurā tiek paredzēts kā teritorija attīstīsies un kāda veida apbūve būs pieļaujama. Teritoriju atļauto izmantošanu jeb zonējumu paredz un nosaka pašvaldības teritorijas plānošanas dokumenti – it īpaši – teritorijas plānojums, lokālplānojums un detālplānojums. Pašvaldība, izdodot būvatļauju, vadīsies pēc šiem dokumentiem, skatoties un analizējot vai iesniegtā būvniecības iecere atbilst atļautajai teritorijas izmantošanai.
  • Būvniecības posms – kurā ieceres realizētājs vēršas būvvaldē ar savu būvniecības ieceri, saņem būvniecību atļaujošu lēmumu un veic būvdarbus.

 

Atbilstoši šiem posmiem, ir atšķirīgas gan indivīda tiesības, gan iespējas ietekmēt gala lēmumukura rezultātā top būve. Šī Rokasgrāmata sniegs ieteikumus kā līdzdarboties lēmumu pieņemšanā, norādot uz galvenajām līdzdalības iespējam un darbībām, kas būtu jāveic.

 

 

Rokasgrāmatu skatīt un lejupielādēt iespējams šeit.

 

 


 

Šī Rokasgrāmata ir sagatavota projekta “Interešu aizstāvība demokrātijas un pārvaldes kvalitātes spēcināšanai” ietvaros ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tās saturu atbild biedrība “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.

 

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!