Raksts

Rezolūcija “Par sarunu grupas sastāvu un pilnvarām”


Datums:
09. marts, 2004


Autori

Providus


Pieņemta Vislatvijas krievu skolu aizstāvju kongresā 2004. gada 6. martā

Krievvalodīgās kopienas daudzkārtējās un arvien vērienīgākās protesta akcijas parādīja, ka tai nav pieņemams ar varu uzspiežamais izglītības reformas variants. Šo jautājumu var atrisināt tikai uzsākot dialogu ar mazākumtautībām, kā tas ir paredzēts Vispārējā mazākumtautību aizsardzības konvencijā ( 15.pants), Hāgas rekomendācijās attiecībā uz mazākumtautību tiesībām iegūt izglītību (5.pants), Lundas rekomendācijās par mazākumtautību efektīvu piedalīšanos sabiedriski politiskajā dzīvē.

Tiešas rekomendācijas Latvijas varas institūcijām uzsākt reālas pārrunas par izglītības jautājumiem ar krievvalodīgās kopienas pārstāvjiem satur arī 2002. gada 9. oktobra Eiropas Komisijas ziņojums un 2003. gada 21.augusta ANO Rasu diskriminācijas novēršanas komitejas atsauksme. Mēs uzskatām par nepieciešamu jau agrīnajā Latvijā izveidojušā etniskā konflikta stadijā, ņemt vērā Maķedonijas konflikta noregulēšanas pieredzi, kas fiksēta 2001.gadā ar ES, ASV, NATO un EDSO starpniecību pieņemtajās Ohrīdas vienošanās.

Mēs, Vislatvijas Krievu skolu aizstāvju kongresa delegāti, kuri pārstāv vecākus, skolniekus un skolotājus no 96 skolām ar krievu apmācību valodu no 19 Latvijas pilsētām (vairāk nekā 80% no visiem skolniekiem), kā arī 33 Latvijas baltkrievu, krievu un ukraiņu sabiedriskās organizācijas, konstatējam, ka mūsu kongress ir Latvijas krievvalodīgās kopienas pilnvērtīgs forums.

Mēs esam pārliecināti, ka vienīgā valsts stabilas attīstības garantija ir :

 • visu līmeņu valsts finansētās izglītības krievu valodā atjaunošana;
 • LR pilsonības piešķiršana pieteikuma kārtībā visām personām, kurām ir “LR nepilsoņa ”statuss;
 • oficiālās valodas statusa piešķiršana krievu valodai saskaņā ar Vispārējās mazākumtautību aizsardzības konvencijas prasībām.

Šodien mēs apliecinām savu vēl Krievu skolu aizsardzības štāba 2003. gada 2.jūnija paziņojumā izklāstīto gatavību uzsākt sarunas par jautājumiem, kas saistīti ar skolu izglītību dzimtajā valodā.

Kongress apstiprina sarunu grupu sekojošajā sastāvā:

 1. Vladimirs Buzajevs vecāku pārstāvis, LR Saeimas deputāts
 2. Oļegs Gocuļaks sabiedrisko organizāciju pārstāvis
 3. Tatjana Daiļidjonoka pedagogu pārstāve
 4. Viktors Dergunovs vecāku pārstāvis
 5. Antons Zeļenkevičs skolēnu pārstāvis
 6. Irīna Ivanova vecāku pārstāve
 7. Aleksandrs Kazakovs sabiedrisko organizāciju pārstāvis
 8. Genādijs Kotovs sabiedrisko organizāciju pārstāvis, Rīgas Domes deputāts
 9. Jurijs Petropavlovskis vecāku pārstāvis
 10. Jakovs Pliners pedagogu pārstāvis, LR Saeimas deputāts
 11. Vladislavs Rafaļskis pedagogu pārstāvis
 12. Svetlana Savicka skolēnu pārstāve
 13. Ludmila Smirnova pedagogu pārstāve

Kongress uzdod sarunu grupai panākt no Latvijas Republikas varas institūcijām un starptautiskajām cilvēktiesības sargājošajām organizācijām sekojošu prasību izpildi:

 1. Nostiprināt likumdošanā valsts finansētas pamatizglītības, vidējās un profesionālo izglītības sistēmas krievu valodā pilnvērtīgas pastāvēšanas garantijas, kā arī vecāku tiesības izvēlēties atsevišķu priekšmetu pasniegšanas valodu.
 2. Eksāmenu kārtošana tajā valodā, kādā ir mācīts priekšmets.
 3. Valstij jānodrošina kvalitatīvas latviešu valodas pasniegšana līmenī, kas garantētu krievu skolu absolventu konkurētspēju.
 4. Mazākumtautību Izglītības departamenta izveidošana, kurš tiktu komplektēts no nacionālo minoritāšu deleģētiem kadriem.
 5. Valsts finansētas augstākās izglītības krievu valodā atjaunošana, lai sagatavotu pedagoģisko personālu krievu skolām.
 6. Visā Latvijas teritorijā pastāvošo krievu skolu saglabāšana un likvidēto skolu vai klašu ar mācībām krievu valodā atjaunošana. Skolēnu, kuri ir nepieciešami šādu klašu izveidošanai, skaitlisko normu samazināšana.

Mēs pieprasām, lai Valsts Prezidente, Ministru Prezidents un Saeimas Priekšsēdētāja nekavējoties uzsāktu sarunas, par kuru pirmo soli jākļūst izglītības reformas īstenošanas moratorijam. Mēs esam gatavi pastiprināt mūsu prasības ar nevardarbīgas pretošanās akcijām.

Vislatvijas krievu skolu aizstāvju kongress. 2004. gada 6. marts.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!