Raksts

Rezolūcija “Par pretošanās akcijām, kas vērstas pret izglītības sistēmas krievu valodā iznīcināšanu”


Datums:
09. marts, 2004


Autori

Providus


Pieņemta Vislatvijas krievu skolu aizstāvju kongresā 2004. gada 6. martā

Valsts varas institūciju uzstājīgie centieni likvidēt izglītības sistēmu krievu valodā, kas ir dzimtā valoda gandrīz 40% Latvijas Republikas iedzīvotāju, nopietni apdraud sabiedrības nākotni un valsts stabilitāti. 2004. gada 1. septembrī ieplānotā mācību stundu skaita dzimtajā valodā būtiska samazināšana krievu vidusskolās, kā arī sevi diskreditējušo bilingvālo mācību programmu ieviešana, pēc virknes Latvijas un starptautisko speciālistu vērtējuma novedīs pie krasas zināšanu kvalitātes pazemināšanās, jauniešu vides marginalizācijas un izraisīs skolēniem nepatiku pret latviešu valodu, kā vardarbīgas asimilācijas instrumentu.

Tas, ka Latvijas valsts varas institūcijas spītīgi ignorē vairākkārt piedāvātos alternatīvos Izglītības reformas projektus, kas ļautu savienot mācības pārsvarā dzimtajā valodā ar latviešu valodas pilnvērtīgu apguvi, kā arī tas, ka tiek ignorēti daudzkārtējie ietekmīgu mazākumtautību organizāciju paziņojumi, netiek ņemti vērā simti tūkstoši protesta parakstu, tikai apstiprina krievvalodīgās kopienas pārliecību, ka visas šīs negatīvās sekas arī ir patiesais Izglītības reformas mērķis.

Debates Saeimā par Izglītības likumu, kuru gaitā nepamatoti tika noraidīti visi mazākumtautību ievēlēto deputātu priekšlikumi, lieku reizi pierādīja, ka nelatvieši, lielākajai daļai no kuriem ir liegtas balsstiesības, savas likumīgās intereses var aizstāvēt vienīgi piedaloties liela mēroga nevardarbīgas pretošanās akcijās.

Masveidīgi pašaizliedzības, organizētības un gatavības civilizēti aizstāvēt savas tiesības piemēri, kurus pirmām kārtām demonstrējuši skolēni, gan pagājušā gada miermīlīgajās akcijās, gan bezprecedenta pēc savas spriedzes un mērogiem ziemas akcijās, liecina, ka mūsu rīcībā ir visas iespējas, lai izjauktu krievu skolas likvidācijas plānus. Tikai pateicoties spiedienam no krievvalodīgās kopienas puses valdošajam režīmam nācās uz laiku atteikties no idejas pilnīgi pāriet uz mācībām latviešu valodā vidusskolās, lai gan vēl nesen šo ideju valdošā elite pasludināja par augstāko labumu. Patlaban tās pašas amatpersonas tik pat melīgi apgalvo, ka tāds pats labums ir ne ar ko nepamatotā proporcija 60% uz 40%. Ir skaidrs, ka šī proporcija ir tikai piespiedu apstāšanās ceļā uz pilnīgu krievu valodas izglītības sistēmas likvidāciju, gaidot līdz masu protesta akcijas noplaks.

Mēs esam gatavi palīdzēt Latvijas valdībai izdarīt pareizo izvēli, kura atbilstu kā Latvijas valsts interesēm, tā arī valsts krievvalodīgās kopienas interesēm un Latvijas starptautiskajām saistībām. Šī mērķa vadīti mēs uzdodam Krievu skolu aizsardzības štābam līdz 1. maijam organizēt vispārējo Latvijas skolu streiku, masu manifestāciju Rīgas centrā un citas nevardarbīgas protesta akcijas. Mēs uzdodam Štābam nepieciešamības gadījumā pēc 1. septembra organizēt akciju “Tukšās skolas” līdz pat pilnīgai mūsu prasību apmierināšanai.

Mēs apliecinām mūs deleģējušo skolu kolektīvu un sabiedrisko organizāciju gatavību piedalīties šajās akcijās.

Vislatvijas krievu skolu aizstāvju kongress 2004. gada 6. marts.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!