Raksts

Publicēts Izvērtējuma ziņojums par starptautiskās aizsardzības saņēmēju uzņemšanu un integrāciju Latvijā no 2017.-2019.gadam


Datums:
18. jūnijs, 2020


Autori

Agnese Lāce


Domnīca PROVIDUS informē par jaunākajiem secinājumiem par starptautiskās aizsardzības saņēmēju uzņemšanu un integrāciju Latvijā.

Šī gada 19.jūnijā, atzīmējot Starptautisko bēgļu dienu, domnīca “PROVIDUS” organizēja tiešsaistes tikšanos starptautiskā pētniecības projekta National Integration Evaluation Mechanism (NIEM) ietvaros, lai informētu par jaunākajiem secinājumiem par starptautiskās aizsardzības saņēmēju uzņemšanu un integrāciju Latvijā. Tikšanās reizē piedalījās vairāki sadarbības partneri no nevalstiskajām organizācijām, ministrijām un valsts aģentūrām, kā arī Saeimas.

PROVIDUS informēja, ka kopš 2017.gada Latvijai ir izdevies uzlabot savu sniegumu dažos integrācijas rādītājos, kā piemēram, uzturēšanās atļauju administrēšanā un nodarbinātībā, tomēr joprojām pastāv nopietni izaicinājumi un šķēršļi veiksmīgas integrācijas politikas īstenošanā. Lielākā daļa cilvēku ar starptautisko aizsardzības statusu pamet Latviju, pieejamais atbalsts liedz veidot ilgtermiņa integrācijas plānus – mazais ikmēneša pabalsta apjoms liek nekavējoties iesaistīties darba tirgū, kā rezultātā latviešu valodas mācīšanās un integrācijas aktivitātes tiek atstātas novārtā, un piešķirtā termiņuzturēšanās atļauja personām ar alternatīvo statusu rada nedrošības sajūtu. Līdzīgi, pieejamais valsts sociālās palīdzības apmērs ir ierobežots termiņuzturēšanās atļaujas dēļ.

Otrreizējā pārvietošanās, kuras rezultātā cilvēki tiek atgriezti Latvijā, izgaismo esošā rīcības plāna trūkumus. Personām atgriežoties Latvijā, tām vairs nav pieejama sociālā darbinieka un mentora atbalsts, kā arī jāmaksā sods par pagaidu termiņuzturēšanās atļaujas nepagarināšanu. Tomēr lielākie izaicinājumi saistās ar iespēju atrast mājokli. Tā kā pašvaldību atbalsts ir pieejams tikai tad, kad personas deklarē savu dzīvesvietu attiecīgajā pašvaldībā, tiek radīts apburtais aplis, kurā mājokļa atbalsts kļūst iespējams tikai brīdī, kad mājoklis jau ir nodrošināts.
Tāpēc domnīca “PROVIDUS” aicina pārskatīt šos nosacījumu un piesaistīt pieejamo atbalstu starptautiskās aizsardzības statusam nevis uzturēšanās atļaujas veidam, kā arī atcelt nosacījumu par deklarētu dzīvesvietu kā priekšnoteikumu pašvaldības atbalstam.

Iepazīstieties ar 1. izvērtēšanas ziņojumu par situāciju Latvijā no 2017. – 2019.gadam angļu valodā šeitpdf un latviešu valodā – šeitpdf.

Salīdzinošs kopsavilkums par starptautiskās aizsardzības saņēmēju uzņemšanu un integrāciju 14 NIEM projekta partnervalstīs pieejams šeitpdf.

Sākotnējais izvērtējums par situāciju Latvijā un citās projekta valstīs līdz 2016.gada decembrim pieejams šeit: http://providus.lv/article/starptautiskas-aizsardzibas-sanemeju-integracijas-izvertesana-un-uzlabosana-sakotnejais-izvertejums-latvija

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!