Foto: Olivier Bacquet
Uzraudzības pamatā būs jautājums, vai Latvijas parlaments ir brīvs no lēmumu pieņemšanas šauru privātu interešu labā.
Pirms 12.Saeimas vēlēšanām Delna sadarbībā ar PROVIDUS veica pirmsvēlēšanas uzraudzības procesu, aicinot vēlētājus būt atbildīgiem, izdarot savu izvēli balsojot. Lai sabiedrībai būtu iespēja sekot līdzi 12.Saeimas darbam, Delna un PROVIDUS uzsāk jaunu projektu “Valsts sagrābšanas pazīmju analīze”, kas turpinās www.deputatiuzdelnas.lv iniciatīvā uzsākto.
“Valsts galvenā problēma ir meklējama jau pašā sākumā, kad Saeimā tiek virzīti konkrēti likumprojekti ar mērķi radīt labvēlīgus apstākļus konkrētām sabiedrības grupām vai konkrētai personai. Šādu labvēlīgas vides radīšanu sauc par politisko korupciju un tā saistīta ar valsts varas sagrābšanu,” norāda Delnas direktors Gundars Jankovs.
Pēc PROVIDUS pētnieka Valta Kalniņa domām sabiedrības zemā uzticība Saeimai ir hroniska Latvijas politikas problēma. “Lai situācija uzlabotos, nepietiek ar nekorumpētu Saeimu. Tai arī sabiedrības acīs ir jābūt nekorumpētai,” uzsver Kalniņš.
Projekta ietvaros pētnieki:
• uzraudzīs, vai Latvijas likumdevējs “izskatās” brīvs no sagrābšanas šauru privātu interešu labā.
• sekos līdz, kā Saeimas deputātiem sokas arī ar 10 punktu tiesiskuma stiprināšanai izpildi, ko Delna un PROVIDUS izvirzīja un ko 12.Saeimā ievēlētās partijas apņēmās izpildīt.
Vērtējuma centrā būs jautājums, vai likumdošanas procesā netiek virzīti likumprojekti, kuri liecina par iespējamu korupciju vai valsts sagrābšanu.
Uzraudzība divu gadu garumā notiks par likumprojektiem, kuri atlasīti pēc Delnas un PROVIDUS izstrādātās valsts sagrābšanas risku metodoloģijas (metodoloģijapdf).
Informācija par projektu un pētījuma rezultātiem pieejama providus.lv un mājas lapā deputatiuzdelnas.lv. Pirmo rezultātu publikācija gaidāma 2016.gada sākumā.
Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund. Plašāka informācija par projektu pieejama šeit vai pie PROVIDUS pētnieka Valta Kalniņa (valts.kalnins@providus.lv; 67039280)