Raksts

Providus rīko diskusiju par patvēruma meklētāju un bēgļu integrācijas politikas pilnveidošanu Latvijā


Foto: Institute of Public Affairs

Uzņemot patvēruma meklētājus un personas ar bēgļa vai alternatīvo statusu Latvijas sabiedrībā, līdz šim uzmanība maz tikusi pievērsta tām personām, kuru uzņemšanas un integrācijas procesā jāsaskaras ar specifiskām vajadzībām to veselības stāvokļa, vecuma vai invaliditātes dēļ. Turklāt, atsevišķām starptautiskajā aizsardzībā esošajām personām jau šobrīd ir ierobežota piekļuve valsts sociālajiem pabalstiem, kā arī ievērojami atšķiras dažādās pašvaldībās pieejamais atbalsts, piemēram, dzīvesvietas nodrošināšanai.

Tādēļ Domnīca PROVIDUS sadarbībā ar Frīdriha Eberta fondu Latvijā 19. maijā rīko publisko diskusiju ar mērķi identificēt pastāvošos izaicinājumus un ierosināt risinājumus, lai pilnveidotu patvēruma meklētāju uzņemšanas sistēmu Latvijā. Dalībai pasākumā iespējams pieteikties, aizpildot pieteikšanās formu.

Pasākuma ietvaros ar savu pieredzi dalīsies organizācijas Refugees Welcome (Laipni lūgti, bēgļi!) pārstāve Hanan Kayed no Vācijas, ANO bēgļu aģentūras Ziemeļeiropas biroja pārstāvis Marcel Colun, Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece, kā arī “Gribu palīdzēt bēgļiem” biedrības dibinātājs Egils Grasmanis. Vairāk informācija par pasākumu pieejama šeit.

Diskusija tiek rīkota domnīcas PROVIDUS īstenotā projekta “Starptautiskās aizsardzības saņēmēju integrācijas izvērtēšana un uzlabošana” ietvaros. Projekts tiek īstenots sadarbībā ar 15 citām Eiropas Savienības valstīm, un tā ietvaros tiek analizētas esošās integrācijas prakses Latvijā, apskatot gan to tiesisko un politisko ietvaru, gan integrācijas rezultātus.

Projekts skar tādas jomas kā uzturēšanās atļaujas, mājokļa jautājumus, ģimenes atkalapvienošanās, piekļuvi pilsonībai, nodarbinātību, veselības aprūpi, kā arī sociālo pakalpojumu pieejamību. Papildus, projekta īstenošanā tiek veidota sadarbība gan ar integrācijas politikā iesaistītajām valsts un pašvaldību institūcijām, gan arī nevalstiskām organizācijām un pašiem starptautiskās aizsardzības saņēmējiem. Kopā ar nozares speciālistiem tiks rīkotas arī darba grupu tikšanās, kuru laikā plānots apspriest konkrētus uzlabojumus, kurus Latvijā būtu iespējams ieviest arī praksē.

Kopumā projekta mērķis ir dalīties veiksmīgas politikas pieredzē starp iesaistītajām valstīm, lai uzlabotu patvēruma meklētāju un bēgļu integrācijas politiku gan atsevišķās ES dalībvalstīs, gan ES kopumā. Latvijā projekts dos iespēju izvērtēt integrācijas politiku kopumā, kā arī palīdzēs identificēt, kāda ietekme ir politikai, kas nosaka atšķirīgu pakalpojumu pieejamību bēgļa un alternatīvā statusa ieguvējiem.

Projekta mājaslapa: http://www.forintegration.eu/
Projekta Facebook: https://www.facebook.com/allinforintegration/

Papildu informācija:
Agnese Lāce
Vadošā pētniece, domnīca PROVIDUS
Tālr.: 67039261
E-pasts: agnese.lace@providus.lv

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!