Raksts

Providus: priekšvēlēšanu izdevumus pārtērējušas 3 partijas


Datums:
19. aprīlis, 2005


Autori

Providus


Paziņojums medijiemSabiedriskās politikas centrs"Providus"Priekšvēlēšanu izdevumu ierobežojumus pārkāpušas trīs partijasRīga, 2005. gada 8. aprīlī

Pirms 2005. gada pašvaldību vēlēšanām priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumu ierobežojumus, iespējams, pārkāpušas trīs partijas – Latvijas Pirmā partija (LPP), partija Latvijas Kalve (LK) un partija Latgales gaisma (LG). Šāda informācija iegūta, apkopojot “Providus” veiktā projekta “Atklāti par 2005. gada pašvaldību vēlēšanu finansēm” iegūtos rezultātus par laika periodu no 2004. gada jūlija līdz 2005. gada 12. martam.

Saskaņā ar “Providus” monitoringu, LPP “Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā” noteiktos izdevumu ierobežojumus pārkāpusi visievērojamāk, vismaz divas reizes. LPP savai kampaņai drīkstēja iztērēt nedaudz mazāk par 143 000 Ls, savukārt “Providus” uzskatījis, ka partija iztērējusi vismaz 322 000 Ls. Otrajā vietā izdevumu ierobežojumu pārkāpumu ziņā ierindojas Latvijas Kalve, kas tai atļautos priekšvēlēšanu tēriņus – 78 925 Ls – pārkāpusi par aptuveni 13 000 Ls. LK ziedotāju sarakstā turklāt atrodama informācija, ka tā saņēmusi ziedojumus tikai 1520 Ls apmērā. Trešajā vietā ierindojas reģionālā partija “Latgales gaisma”, kas izdevumu ierobežojumu pārkāpusi par aptuveni 6000 latiem.

*Aprēķinā nav ieskaitīti vides reklāmas izvietošanas izdevumi Daugavpilī

“Providus” veica aprēķinus par izdevumiem, kas partijām radušies par reklāmas izvietošanu un pasākumu rīkošanu laika periodā no 2004. gada jūlija līdz 2005. gada 12. martam. Izdevumos ietvertas trīs kategorijas – izdevumi par apmaksātu politisku reklāmu medijos, vides reklāmas izdevumi, partiju rīkoto pasākumu izmaksas.

Pēc projekta pasūtījuma mediju pētījumu aģentūra BMF apkopoja informāciju par visu apmaksāto politisko reklāmu, kas izvietota medijos no 2004. gada jūlija. Reklāmas izmaksas tiek aprēķinātas, izmantojot mediju oficiālos datus par atlaidēm politiskās reklāmas izvietošanai, kā arī aprēķinus par iespējamām apjoma atlaidēm. Kopējā izdevumu aprēķinā ietverti arī dati par vides reklāmas izmaksām, tomēr tie tikai aptuveni raksturo, cik lieli vides reklāmas izdevumi partijām radušies. Tāpat izdevumu aprēķinā ietverta informācija par to, cik priekšvēlēšanu laikā varētu būt izmaksājuši partiju rīkotie pasākumi.

Ārpus šīs uzskaites paliek tādas partiju izdevumu kategorijas kā maksa par priekšvēlēšanu reklāmu izveidi un sagatavošanu, aģitācijas materiālu drukāšanu, kampaņā iesaistīto algas, transporta izdevumi, dāvinājumi u.c. aktivitātes.

Sīkāka informācija: Lolita Čigāne, projekta direktore, tel. 7039276.


Informācija par slēptās reklāmas apjomu

Pilsoņi kā kampaņu vērtētāji un uzraugi


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!