Raksts

PROVIDUS priekšlikumi likumprojektā “Likums par fiziskas personas atbrīvošanu no parādsaistībām”


Datums:
02. jūlijs, 2020


Autori

Providus


PROVIDUS 2020.gada 3.jūlijā Saeimas Juridiskajai komisijai nosūtītie priekšlikumi likumprojektā “Likums par fiziskas personas atbrīvošanu no parādsaistībām”

Domnīca PROVIDUS ir piedalījusies likumprojekta “Likums par fiziskas personas atbrīvošanu no parādsaistībām” veidošanā kopš 2019.gada vasaras, izstrādājot atzinumu par Tieslietu ministrijas (TM) piedāvāto likumprojektu. PROVIDUS atzinīgi izteicās par iniciatīvu, tomēr norādīja uz vairākām nepilnībām, kas nevieš pārliecību par topošā likuma efektivitāti un mērķtiecību. Galvenā PROVIDUS identificētā problēma bija datu trūkums par personām, kurām ir zemi ienākumi un apgrūtinošas parādsaistības.

TM pārstāvji, izskatot atzinumu, pieņēma, ka datu trūkums tik tiešām liedz argumentēt par likuma efektivitāti, tomēr norādīja, ka būtiski ir nostiprināt vispārēju principu, kas nosaka fiziskas personas atbrīvošanu no parādsaistībām. Tā kā likumprojekta anotācijā norādītais likuma mērķis ir ‘normatīvi nostiprināt finansiālo problēmu risinājumu fiziskām personām ar zemiem ienākumiem un nelielām parādsaistībām’, PROVIDUS rosina ieviest izmaiņas likumprojekta 5.pantā, kas nosaka likuma subjektu, precizējot, ka personas ienākumi nedrīkst pārsniegt valstī noteikto nabadzības riska slieksni un dzēšot nosacījumu par trūcīgās vai maznodrošinātās personas statusu, maksātnespējas procesa īstenošanai.

Pilns atzinuma teksts atrodams (Pievienotais failspdf).

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!