Raksts

PROVIDUS atzinums par Latvijas Atvērtās pārvaldības rīcības plāna ieviešanu un izstrādi


Datums:
13. oktobris, 2019


Autori

Providus


Domnīcas PROVIDUS vārdā nosūtu mūsu novērojumus par Latvijas Atvērtās pārvaldības rīcības plāna (turpmāk – OGP plāna) ieviešanu un izstrādi, kā arī priekšlikumus ceturtajam OGP plānam.

Ar pilnīgu ziņojuma tekstu iespējams iepazīties šeitpdf.

Šī gada vasarā veicām Latvijas iepriekšējā OGP plāna izpildē iesaistīto iestāžu aptauju. Šīs aptaujas rezultātā esam nonākuši pie šāda secinājuma: līdzšinējie OGP dokumenti līdz šim gan Latvijas pārvaldei, gan NVO ir funkcionējis kā fona dokuments, ar kuru pastiprināt savu argumentāciju par labu kādām pārmaiņām, bet vienlaikus tas nav bijis galvenais motivētājs pārmaiņu veikšanai.

Iepriekšējo gadu laikā labi tikuši pildīti tie OGP plānu punkti, kuru īstenošanai bijusi kāda cita pamatmotivācija (piemēram, starptautisks spiediens vai to izpilde bijusi paredzēta kādos politikas plānošanas dokumentos un jau bijis paredzēts tam finansējums), bet ļoti maz ticis paveikts kas tāds, kam šīs citas motivācijas nav bijis. Tādā nozīmē OGP process Latvijā funkcionē tukšgaitā – proti, Latvijas pārvaldē maz kas būtu noticis citādi tad, ja iepriekšējo trīs OGP plānu nemaz nebūtu bijis.

Tas tā noticis divu galveno iemeslu dēļ:

1)Nav ticis izveidots uzraudzības mehānisms, kas liktu regulāri OGP plāna īstenošanā iesaistītajām iestādēm atskaitīties par progresu vai progresa trūkumu. PROVIDUS pieredze, laiku pa laikam interesējoties par 3.OGP plāna izpildi, dod pamatu secinājumam, ka epizodiska vienas organizācijas intereses izrādīšana nemudina pārvaldi pievērst OGP plāna apņemšanām lielāku uzmanību.

2)Līdzšinējo OGP plānu izveide notikusi, sadarbojoties divām grupām – valsts pārvaldes amatpersonām un NVO aktīvistiem, kamēr politiskās amatpersonas (ministri un viņu biroju dalībnieki) nav tikuši iesaistītas. Tas neizbēgami vedis pie tā, ka plāna ambīciju līmenis ir aprobežojies tikai ar tādām apņemšanām, kurām ir droši finansēšanas avoti – citas apņemšanās, pat ja tās parādījās plāna tekstā, kapacitātes trūkuma dēļ nav tikušas īstenotas.

PROVIDUS ierosina, ka šajā plānā varētu iekļaut kādu no septiņām atzinumā iekļautajām idejām, kuru īstenošanai šobrīd ir labvēlīgs politiskais fons, bet kuru īstenošana nav vēl garantēta.

Atzinums “PROVIDUS atzinums par Latvijas Atvērtās pārvaldības rīcības plāna ieviešanu un izstrādi” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par atzinuma “PROVIDUS atzinums par Latvijas Atvērtās pārvaldības rīcības plāna ieviešanu un izstrādi” saturu atbild Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!