Raksts

PROVIDUS atzinums par Eiropas politisko partiju un fondu finansēšanu


Datums:
29. janvāris, 2018


Autori

Providus


Foto: neilsphotoalbum; PROVIDUS

Providus atzinums sākotnējai nacionālajai pozīcijai par Eiropas Parlamenta un Padomes regulas projektu par Eiropas politisko partiju un Eiropas politisko fondu statusu un finansēšanu.

2018.gada 30.janvārī.

Labdien!

Domnīcas Providus vārdā pateicos par iespēju sniegt viedokli par sākotnējo nacionālo pozīciju par regulas projektu par Eiropas politisko partiju un Eiropas politisko fondu statusu un finansēšanu. Providus kopumā atbalsta Tieslietu ministrijas izstrādāto pozīciju, bet ar divām atrunām:

1. Uzskatu, ka Latvijai būtu skaidri jāatbalsta vajadzīgā līdzfinansējuma apjoma samazināšana Eiropas politiskajām partijām un Eiropas politiskajiem fondiem. Eiropas politiskajām partijām ir sarežģītāk nekā nacionālajām politiskajām partijām piesaistīt sev privātu finansējumu – tām ir grūtāk pārliecināt dalībvalstu pilsoņus apr sava darba lietderīgumu, kā arī Eiropas politiskās partijas neveido vēlēšanu sarakstus un tiešā veidā nepiedalās vēlēšanās. Līdz ar to ir objektīvi saprotamas Eiropas politisko partiju grūtības atrast līdzfinansējumu – kas lielākajām politiskajām partijām nozīmē nepieciešamību no privātiem avotiem piesaistīt aptuveni 1 miljons eiro. Lai novērstu Eiropas politisko partiju korumpēšanos vai “finansiālās shēmas”, likumsakarīgi būtu līdzfinansējuma prasību pēc iespējas samazināt.

2. Piekrītu, ka Latvijai ir pamats piesardzīgi raudzīties uz priekšlikumu mainīt Eiropas partiju finansējumu atkarībā no Eiropas Parlamenta deputātu skaita, taču neredzu iemeslu, kādēļ Latvijas pozīcijai šajā jautājumā būtu jābūt negatīvai. Praksē ir maz ticams, ka kāda Latvijas partija vēlēsies kļūt par tādas Eiropas partijas biedri, kurai nav pārstāvības Eiropas Parlamentā. Līdz šim interese par pievienošanos Eiropas līmeņa partijām Latvijā ir bijušas tādām nacionālā līmeņa partijām, kuras ir vai nu pašas pārstāvētas Eiropas Parlamentā vai arī kuras sava prestiža un ietekmes palielināšanai vēlas pievienoties kādai no lielajām Eiropas līmeņa partijām. Līdz ar to Latvijas interesēm atbilstu Eiropas Komisijas priekšlikums lielākā mērā sasaistīt Eiropas partijām piešķirtā finansējuma apmēru ar to pārstāvību Eiropas Parlamentā.

Vienlaikus uzskatu, ka finansēšanas principu pārskatīšana prasa rūpīgāku izvērtēšanu – tādēļ lūdzu apsvērt iespēju šo jautājumu pārcelt no Regulas grozīšanas “pirmās stadijas” (kas prasa paātrināto izskatīšanu līdz 2018.gada aprīlim, lai grozījumi stātos spēkā līdz 2019.gada EP vēlēšanām) uz nākamo, rūpīgāko izvērtēšanas kārtu un prasīt Eiropas Komisijai sagatavot izvērstāku pārskatu par Eiropas politisko partiju un fondu līdzšinējo darbību, kā arī šo organizāciju turpmākajām attīstības iespējām.

Ar cieņu,

Iveta Kažoka
domnīcas Providus direktore

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!