Raksts

Pretkorupcijas plānu izstrāde Latvijā: kā to uzlabot?


Datums:
10. aprīlis, 2024


Autori

Līga Stafecka


Diskusiju dokumenta mērķis ir rosināt diskusiju par to, kā nākotnē uzlabojama korupcijas novēršanas un apkarošanas politikas plānošana un institūciju sadarbība korupcijas mazināšanai Latvijā. Šāda izvērtējuma nepieciešamību pamato nesenā pieredze ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas pasākumu plāna 2023. – 2025.gadam izstrādes smagnējo gaitu, pieņemot plānu ar divu gadu nobīdi.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir atbildīgs ne vien par korupcijas noziegumu izmeklēšanu, bet arī novēršanu. Likums nosaka, ka KNAB ir pienākums izstrādāt korupcijas novēršanas un apkarošanas stratēģiju un valsts programmu un koordinēt programmā minēto institūciju sadarbību programmas izpildē. Šajā diskusiju dokumentā ir aprakstīta līdzšinējā korupcijas novēršanas politikas plānošana Latvijā, dots detalizētāks ieskats Korupcijas novēršanas un apkarošanas pasākumu plāna 2023. – 2025. gadam izstrāde un arī tā satura izvērtējums, analizējot, cik lielā mērā tas risina korupcijas riskiem tipiski vienu no vairāk pakļautajām jomām – publiskos iepirkumus un korupcijas mazināšanu šajā procesā.

Diskusiju dokumentā ietverti vairāki pretkorupcijas politikas veidošanas jautājumi par kuriem būtu svarīga diskusija, lai nākamajā plānošanas posmā šie dokumenti būtu kvalitatīvi augstvērtīgāki, pierādījumos balstīti, ar skaidrām prioritātēm, kā arī efektīvu sadarbību starp dažādām valsts un pašvaldību institūcijām un sabiedriskajām organizācijām.

Diskusiju dokuments pieejams šeit.

Izvērtējums sagatavots projekta “Risinājumi labākai Latvijas pārvaldībai” ietvaros ar  sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild biedrība “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”


Projekts "Risinājumi labākai Latvijas pārvaldībai"

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!