Raksts

Politiskās apvienības “Centrs” programma 8. Saeimas vēlēšanām


Datums:
01. augusts, 2002


Autori

Providus


Saraksts Nr 16.Programma reģistrēta CVK 2002. gada 31. jūlijā

Latvija ir liktenīgas izvēles priekšā. Iespējamā dalība Eiropas Savienībā un NATO uzliek pilsoņiem un sabiedrībai kopumā vēl nebijuši asu atbildību. Ir jāizvēlas politiskais spēks, kurš vedīs mūsu valsti pretī drošākai nākotnei. Spēks, kurš pārstāvēs Latvijas tautu milzīgajā dažādu interešu un dažādu mentalitāšu jūrā. Spēks, kurš aizstāvēs mūsu tiesības un panāks, lai starptautiskās institūcijas pildītu savus pienākumus pret mūsu valsti, bet valsts – pret savu tautu.

Politiskā apvienība “Centrs” ir izstrādājusi zinātniski pamatotas valsts un sabiedrības attīstības programmas, kuras garantēs Latvijas ekonomikas visstraujākos izaugsmes tempus, garantēs sociālo labklājību un garantēs sabiedrības pamatvērtību pārmantojamību neatkarīgi no tā, vai Latvijas tauta izšķirsies par vai pret dalību ES un NATO.

Programmu galvenie principi ir:

 • izšķiroša valsts lomas palielināšana ekonomisko procesu vadīšanā;
 • reģionālās izlīdzināšanas politikas uzsākšana;
 • radikāla taktikas maiņa sarunās par dalību ES;
 • izglītības un zinātnes atzīšana par valsts prioritāti;
 • valsts pārvaldes vienkāršošana;
 • patiesas demokrātijas iedibināšana un sabiedrību vienojošas ideoloģijas radīšana.
 • “Centrs” apņemas izveidot sociāli atbildīgu tirgus ekonomiku, saglabājot valsts kontroli pār atsevišķām plašus iedzīvotāju slāņus tieši ietekmējošām jomām.

  Latvijā ražotajai produkcijai PVN tiek diferencēti samazināts līdz 5-12% robežai. Jaundibinātiem un maziem uzņēmumiem piemērojama ienākuma nodokļa atlaide. Ar nodokļiem tiek apturēta neapstrādātu izejvielu izvešana no valsts.

  Izveidojama Rūpniecības ministrija. Ārlietu ministrija aktīvi iesaistās noieta tirgus paplašināšanā. Uzņēmumiem, kuri ražo eksportam, ar investīciju fondu palīdzību tiek nodrošinātas kredītprocentu likmes līdz 6%, paredzot arī valsts galvojumu. Konkursu rīkošana par valsts un pašvaldību pasūtījuma izpildi ārvalstu uzņēmumiem pieļaujama tikai gadījumos, ja Latvijā potenciālo izpildītāju nav.

  Uzņēmumiem ekonomiski atpalikušajos reģionos konkursa kārtā piešķiramas neatmaksājamas subsīdijas jaunu darba vietu radīšanai un infrastruktūras attīstīšanai. Neizmantoto lauksaimniecības zemju, kā arī ražošanas ēku apsaimniekošanai tiek veidoti pašvaldību uzņēmumi vai kooperatīvās sabiedrības, šim nolūkam atverot valsts kredītlīnijas. Lai pašvaldības varētu plānot un vadīt savas teritorijas attīstību, kā arī rūpētos par uzņēmējdarbības apstākļu uzlabošanu, pašvaldībām tiek paplašinātas nodokļu administrēšanas tiesības. Pašvaldības savukārt sedz 50% no komunālajiem maksājumiem izglītības un medicīnas darbiniekiem.

  Iedzīvotāji saņem piemaksas par lauku ainavu sakopšanu un uzturēšanu, atkritumu savākšanu, kā arī dzīvi ģeogrāfiski neizdevīgās vietās. Iedzīvotāji maksā progresīvo ienākuma nodokli. Pensiju un divkāršotu bērnu pabalstu indeksācija notiek atkarībā no inflācijas un IKP pieauguma.

  Zinātne veicina produkcijas ražošanas un pārstrādes pilnveidošanu. Izglītība balstās uz valsts pasūtījumu. Kultūras integritāti sekmē Prezidenta fonds.

  Nekavējoties tiek pārtraukta zemes, mežu un ūdenstilpju pārdošana ārvalstniekiem.

  Sarunās ar ES jāpanāk lauksaimnieciskās produkcijas eksporta kvotu apjoms, kas ir līdzvērtīgs Latvijā importētās produkcijas kopapjomam, kā arī līdzvērtīgas subsīdijas zemniekiem. Ārlietu ministrijai jāsaņem no ES institūcijām garantijas izpratnei par Latvijas ekonomisko, sociālpolitisko un etnolingvistisko situāciju un tās cēloņiem. Līdztekus virzībai uz ES un NATO ārpolitikas prioritāte ir attiecību normalizēšana ar Krieviju.

  Kontrabandas (īpaši narkotisko vielu, alkohola, degvielas un pārtikas) novēršanai tiek krasi paaugstināta kriminālatbildība gan par ievešanu, gan realizāciju. Korupcija un dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana uzskatāma par sevišķi smagu noziegumu.

  Palielināma Valsts prezidenta loma valsts vienotas politikas veidošanā un likumdošanas, izpildu un tiesu varas darbības koordinēšanā, īpaši drošības, aizsardzības un korupcijas novēršanas jomās. Prezidentu ievēl visa tauta, nevis valdošā koalīcija.

  Tiek pieņemts antibirokrātijas likums un notiek valsts pārvaldes revīzija.

  Valsts ar sociālo dienestu palīdzību uzņemas patronāžu pār saviem iedzīvotājiem visā to mūža garumā.

  Politisko apvienību “Centrs” veidojošās partijas ir pilnībā pārliecinātas, ka to izstrādātās programmas tuvākajiem 12 gadiem ir reāli īstenojamas, bet radītais efekts krasi uzlabos Latvijas iedzīvotāju dzīvi jau tuvākajā laikā.

  Atmodas ideāli nav pagātne. Ir laiks tos padarīt par nākotnes vadmotīvu un strādāt Latvijas valsts un tautas labā!


  Atradenis pie 8. Saeimas durvīm


  Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

  Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!