Šis pētījums ir turpinājums 2022.gada nogalē publicētajam pētījumam "Bolderājas un Pļavnieku iedzīvotāji: starp pilsonisko aktīvismu un fatālismu", kas pieejams domnīcas Providus mājaslapā. Agrāk publicētajā pētījumā bija iekļautas vairākas intriģējošas atziņas par Latvijas krieviski runājošo iedzīvotāju pilsoniskās apātijas un aktīvisma izpausmēm, taču tas nesniedza atbildi uz jautājumu par to, cik lielā mērā atziņas, kuras radušās fokusgrupās ar tikai divām Rīgas pašvaldības apkaimēm (Pļavniekiem un Bolderāju) ir vispārināmas arī uz krieviski runājošajiem iedzīvotājiem, kuri dzīvo citās Latvijas pašvaldībās.
Pētījumu lejupielādēt iespējams šeit.
Tādēļ šeit publicētā pētījuma “Vai Latvijas krieviski runājošo iedzīvotāju pilsoniskā apātija ir mīts vai realitāte?” mērķis ir turpināt pētniecību tam, lai dziļāk izprastu un piedāvātu risinājumus Latvijas iedzīvotāju, sevišķi ģimenēs krieviski runājošo iedzīvotāju, pilsoniskās apātijas iemesliem.
Šī pētījuma ietvaros Pļavnieku un Bolderājas fokusgrupu atziņas tiek papildinātas ar ieskatu Daugavpils, Rēzeknes un Liepājas iedzīvotāju pilsoniskās aktivitātes izpausmēs, kā arī analīzi par cēloņiem pilsoniskajai apātijai – neticībai tam, ka iedzīvotāji var ietekmēt savas pašvaldības, valdības vai Saeimas pieņemtos lēmumus. Īpaša uzmanība tika pievērsta Latvijas krieviski runājošajiem iedzīvotājiem. Iemesls – šī Latvijas iedzīvotāju daļa neuzticas Latvijas institūcijām, maz tic savām iespējām ietekmēt to pieņemtos lēmumus, kā arī reti iesaistās pilsoniskajās aktivitātēs.
Pētījuma ietvaros tika veikta arī Latvijas nevalstisko organizāciju (NVO) vadītāju aptauja, lai saprastu, cik lielā mērā dažādas Latvijas sabiedrības grupas (piemēram, mazākumtautības, ārzemnieki, reģionu iedzīvotāji) ir pārstāvētas šajās organizācijās un/vai apmeklē to organizētos pasākumus. Arī šīs aptaujas centrā bija jautājumi tieši par krieviski runājošajiem iedzīvotājiem.
Pētījums izstrādāts ar British Council pārstāvniecības Latvijā atbalstu. 2022.gadā veiktās fokusgrupas Bolderājā un Pļavniekos tika organizētas Sabiedrības integrācijas fonda atbalstītā projekta “Pilsoniskās apātijas pārvarēšana mazākumtautībām Rīgā” ietvaros, kas finansēts no Latvijas valsts budžeta programmas “Mazākumtautību un sabiedrības saliedētības programma”.
Pētījuma prezentācijas atainojums Latvijas medijos:
Latvijas Sabiedriskie mediji: Pētījums: Spējai ietekmēt lēmumus vietvarās un valstī maz tic gan latviešu, gan krievu valodā runājošie
Ziņas.tv3.lv: Pētījums: dažos Latvijas reģionos krievvalodīgo vidū jūtama vilšanās un apātija
Šis pētījums tapis ar British Council pārstāvniecības Latvijā atbalstu.
Par pētījuma saturu atbild Sabiedriskās politikas centrs Providus.