Raksts

PCTVL: za ģeržavu obidno


Datums:
11. maijs, 2004


Autori

Jānis Ikstens


Foto: A. Maltsev © EPA/AFI

PCTVL atbalsta ES pārvēršanu par federālu valsti, izveidojot “vienotu ekonomisko un politisko telpu no Lisabonas līdz Vladivostokai”. Domājams, ka tās administratīvais un ģeogrāfiskais centrs tad dabiski pārvietotos uz Maskavu.

Pēc saskaņiešu un sociālistu aiziešanas, no apvienības “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” palika vien kauli un āda. Tagad šī organizācija ar skubu ir metusies pie radikāla sviesta kulšanas, lai tās stāvs vēl pirms vēlēšanām paspētu atgūt kādreizējo spīdumu un vēlētāju atbalsta muskuļus.

Tatjanas Ždanokas modri pārraudzīta un saskaņiešu inspirētos likvidācijas centienus pārcietusi, PCTVL izliekas aizmirsusi gan savu līderu kādreiz skeptisko attieksmi pret Latvijas dalību Eiropas Savienībā, gan slāvu vēlētāju pausto noliegumu ES. Kaut gan “Latvijas tauta ir samaksājusi pārāk augstu cenu par iestāšanos Eiropas Savienībā”, PCTVL ne mirkli nekautrējas izmantot šo dārgo ieguvumu un negrasās to atdot atpakaļ. Vēl vairāk – mazliet sajaukusi vēstures notikumus, apvienība pieprasa Eiropas Savienībai kompensēt “ekonomiskos un humanitāros zaudējumus, kurus cietusi Latvijas tauta eirointegrācijas gaitā”. Ja nu tas neizdotos, tad apvienība drošības labad paziņo, ka PCTVL piedalās EP vēlēšanās tāpēc, lai nodrošinātu pilnvērtīgu ES atbalstu Latvijas ekonomikas atjaunošanai un lauku iedzīvotāju labklājības veicināšanai.

Līdzīgi kā TSP un sociālisti, arī PCTVL utopiski vēlas vienotas sociālās garantijas visā Eiropas Savienības teritorijā. Tomēr tikai sociālisti vēlas samazināt pensionēšanās vecumu. Līdzīgi sociālistiem, PCTVL sirsnīgi lamā iepriekšējos gados veiktās reformas, bet tikai sociālistiem pietiek dūšas nosaukt sevi par alternatīvu imperiālistiskās Eiropas lielkapitālam.

Taču programmas teksta analīze nepārprotami liecina, ka ne jau sociālo jautājumu risināšana ir svarīga PCTVL. Apvienība savā karogā ir ierakstījusi Latvijas “krievvalodīgās kopienas” interešu aizstāvību, ko arī atklāti pavēsta savā priekšvēlēšanu platformā. Priekšplānā tiek izvirzītas tiesības iegūt izglītību dzimtajā valodā, saglabāt etnisko identitāti un nacionālo kultūru, kā arī centieni ar Briseles rokām piespiest Latviju ieviest pilsonības nulles variantu. Apvienība Eiropas Parlamentā atbalstīs tādu ekstrēmistisku veidojumu kā Krievu skolu aizsardzības štābs idejas. Acīmredzot vislabāk to varēs paveikt, apvienojot spēkus ar līdzīgi domājošiem EP deputātiem un izveidojot Eiropas Krievu partiju, kurā ar laiku ietilpšot teju vai visas ES krievu politiskās un sabiedriskās organizācijas.

Ar šo vērienīgo uzstādījumu lieliski saskan arī PCTVL uzskati par ES turpmākās attīstības virzieniem. Līdzīgi kā TSP, arī PCTVL atbalsta ES ciešāku integrāciju un pārvēršanu par federālu valsti. Tas veicināšot pāreju uz “taisnīgāku Eiropas tautu un kultūru savienību”, izveidojot “vienotu ekonomisko un politisko telpu no Lisabonas līdz Vladivostokai”. Domājams, ka šīs vienotās telpas administratīvais un ģeogrāfiskais centrs tad dabiski pārvietotos uz Maskavu.

Var tikai minēt, kurai politiskajai grupai Eiropas Parlamentā piesliesies PCTVL pārstāvis. Priekšvēlēšanu platforma vēsta par sadarbību ar “kreisajām, mazākumtautību, reģionālajām un zaļo partijām”, kas norāda uz GUE jeb Eiropas Apvienotā kreiso un Ziemeļvalstu Zaļo kreiso spēku konfederālo grupu, kura gan pēdējā laikā ir faktiski sairusi. Taču 8.maijā tika izveidota Eiropas Kreiso partija, kurā apvienojušies bijušie un esošie komunisti no vecajām un jaunajām dalībvalstīm. Varbūt lielkrievu šovinisms, par ko pirms gadsimta rakstīja klasiķis Uļjanovs, kļūs par atjauninātā komunisma idejisko sastāvdaļu…


LC: mēs zinām, kā

TSP: par sociāldemokrātisku Lieleiropu

ZZS: kā lemsiet, tādi būsim


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!