Raksts

Partiju aptuveno reālo izdevumu un likumā noteikto tēriņu “limitu” attiecība (atjaunots 5.06)


Datums:
05. jūnijs, 2009


Autori

Providus


Grafikā katrai partijai apkopoti iepriekšējā sadaļā (“priekšvēlēšanu reklāmu monitoringa rezultāti”) veiktās aplēses par partiju izdevumiem priekšvēlēšanu reklāmām, attiecīgajai summai vēl pievienojot PVN.

Neskatoties uz to, ka jaunākie monitoringa dati norāda uz priekšvēlēšanu tēriņu pārtēriņu vienai partijai, no mūsu rīcībā esošās informācijas nevaram apgalvot, ka pārtēriņš ir patiešām noticis. Partiju reklāmas izdevumos ir ierēķinātas partiju saņemtās atlaides televīzijā (izņemot tās atlaides, kas atkarīgas no līguma noslēgšanas laika), taču nav ierēķinātas partiju, iespējams, saņemtās atlaides par vides reklāmām, kas var ievērojami samazināt to reālos izdevumus. Tāpat nav ierēķinātas iespējamās atlaides par reklāmu presē un Internetā, kas gan kopumā var veidot salīdzinoši mazu summu.

Vienlaicīgi monitorings neuzskaita vairākas partiju izdevumu kategorijas, kas ietilpst partiju tēriņu limitos, un tādēļ partiju izmaksas sadārdzina. Tādējādi partiju reālie izdevumi, pār kuriem ar likumu ir noteikti tēriņu ierobežojumi, var būt pat augstāki nekā monitoringa uzrādītie. Šādi izdevumi ir, piemēram: (1) pasta pakalpojumi priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izsūtīšanai; (2) sponsorēšana; (3) labdarības pasākumu finansēšana(4) pabalstu un dāvinājumu izmaksas. Partiju izdevumi var būt lielāki nekā tos uzrāda monitorings arī tādēļ, ka: (1) šobrīd nav informācijas par politiskajām reklāmām televīzijā, kas izvietotas 2 dienas pirms priekšvēlēšanu perioda beigām (3.un 4.jūnijā, jo 5. jūnijā politiskās reklāmas aizliegtas); (2) nav informācijas par partiju radio reklāmām nacionālajos radio, sākot ar 1.maiju. Tāpat par reklāmām presē nedēļu pirms vēlēšanām (3) monitorings neaptver reģionālās raidorganizācijas, kā arī dažus preses izdevumus; (4) Monitoringā nav ierēķināti partiju, iespējams, saņemtie uzcenojumi par reklāmu atrašanos konkrētā blokā, kā arī par steidzamu politiskās reklāmas izvietošanu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!