Raksts

Neapjaustā vērtība – kā pašvaldību dzīvē iesaistīt cilvēkus bez Latvijas pilsonības?


Datums:
17. oktobris, 2016


Autori

Providus


Foto: PROVIDUS

Ņemot vērā to, ka Latvijas pilsoņiem 2017.gadā būs iespēja lemt par savu pašvaldību darbu, piedaloties pašvaldību vēlēšanās, vēlamies diskutēt par cilvēku, kuriem nav Latvijas pilsonības, zināšanu un spēju izmantošanu pašvaldību dzīvē.

Atbilstoši jaunākajai Eirobarometra aptaujai (2016.gada pavasaris) tikai 9% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka imigranti palīdz savas valsts ekonomikai. Šis ir zemākais rādītājs visā Eiropas Savienībā – salīdzinājumā vidēji ES 40% iedzīvotāju saskata migrantu pienesumu. Daļēji tik zemi rādītāji skaidrojami ar to, ka Latvijas iedzīvotāji ir maz informēti par Latvijā jau dzīvojošajiem migrantiem kā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, tā no citiem pasaules reģioniem (gan pārticīgiem, piemēram, Kanādas vai ASV, gan trūcīgiem – piemēram, bijusī PSRS vai Tuvie Austrumi).

Šī Latvijas iedzīvotāju grupa ir iekšēji daudzveidīga: piemēram, ES dalībvalstu pilsoņiem ir pašvaldību vēlēšanu tiesības, bet citu valstu pilsoņiem šādu tiesību nav, daži jau brīvi runā latviešu valodā, kamēr citi vēl nē. Attiecībā uz šiem jautājumiem imigrantu situācija ir līdzīga kā tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas dzimuši Latvijā, bet kuriem nav Latvijas pilsonības – piemēram, viņiem ir kādas citas valsts pilsonība vai piešķirts īpašais nepilsoņa statuss.

Diskusijā

1) apskatīsim to valstu pieredzi, kas ir spējušas īpaši veiksmīgi pašvaldību darbā iesaistīt cilvēkus bez savas valsts pilsonības

2) ieklausīsimies Skype intervijas/video ar Nīderlandes un Lietuvas ekspertu īsu izklāstu par savu valstu piedāvātajām iespējām cilvēkiem bez pilsonības

3) kopā ar cilvēkiem bez Latvijas pilsonības un lēmumu pieņēmējiem no dažādām pašvaldībām apspriedīsim, kādi līdz šim ir bijuši sekmīgi risinājumi un kādas bijušas problēmas iesaistot pašvaldību darbā cilvēkus bez Latvijas pilsonības.

Diskusijā aptversim plašu tematisko lomu: sākot ar pieredzes stāstiem par sadzīvisku saskarsmi ar pašvaldību un beidzot ar iespējām vēlēt pašvaldību domes.

Diskusiju moderēs PROVIDUS migrācijas jautājumu pētniece Agnese Lāce.

Laiks: 27. oktobris, plkst. 16:00-18:00.
Vieta: Rīgas centrs, tiks precizēta.

Lai pieteiktu dalību diskusijā, lūdzam aizpildīt formu.

Ar jautājumiem par diskusiju var vērsties pie Agneses Lāces – agnese.lace@providus.lv.

PROVIDUS ir pateicīgs uzņēmumam NOEMA un kafejnīcai “Betty’s Corner” par atbalstu pasākuma rīkošanā.

Pasākuma rīkošanu finansiāli atbalsta Eiropas Savienības programma “Eiropa pilsoņiem. Atbildība par pasākuma saturu ir biedrībai “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!