Raksts

Mūsuvalsts.lv ideju vākšanas akcija: Sabiedriskā apspriešana Kā tikt pie kvalitatīvas un leģitīmas Satversmes preambulas?


Datums:
20. oktobris, 2013


Autori

Providus


Par Mūsuvalsts.lv ideju vākšanas akciju par un ap Satversmes prambulu.

Viena no Latvijas tuvākā gada nozīmīgākajām tēmām: Satversmes preambulas (ievadvārdu) izstrāde. Preambula ir priekšvārds, ievaddaļa kādam garākam juridiskam tekstam – piemēram, konstitūcijai. Šobrīd Latvijas konstitūcijas preambula skan šādi: Latvijas tauta savā brīvi vēlētā Satversmes sapulcē ir nolēmusi sev šādu valsts Satversmi. Pēc šīs preambulas seko viss pārējais Satversmes teksts.

Katra preambula ir atšķirīga. Preambula var būt emocionāla, revolucionārā gara iedvesmota, bet var būt arī sausa, lietišķa. Preambula var būt apjomā ļoti īsa, var būt ļoti gara un kaut kas pa vidu. Tai var būt tikai simboliska nozīme, un preambula var ietekmēt visu konstitūcijas jēgu. Daudzu valstu konstitūcijās preambulas vispār nav!

Latvijas parlaments ir iecerējis izvērst Satversmes preambulu tā, lai šajā tekstā atklātos Latvijas mērķis un pamatvērtības. Taču Latvijas Satversme ir tapusi pirms 90 gadiem. Kā tik senam tekstam uzrakstīt ievadvārdus? Vai vispār vajag?

Iedzīvotāju iesniegtās idejas par tēmu:

/

/

/

/

/

/

/

/

///

Mūsu valsts (www.musuvalsts.lv) bija ideju vākšanas vietne, kuru izveidoja sociālā tīkla draugiem.lv radošais direktors Gundars Meluškāns 2011.gadā, lai palīdzētu Latvijas sabiedrībai apkopot idejas tam, lai atrisinātu demokrātijas krīzi.

Toreiz starp ideju vākšanas atbalstītājiem bija visi nozīmīgie Latvijas plašsaziņas līdzekļi. 2011.gadā Latvijā notika referendums par jaunu vēlēšanu organizēšanu. Pēc 2011.gada portāls tika nodots domnīcai Providus, kā arī iestrādāts kā sadaļa Providus mājaslapā.

Providus Mūsu valsts ideju vākšanas vietnē 2012.-2013. gadā organizēja šādas sabiedriskās apspriedes:
– Reemigrācijas atbalsta pasākumu priekšlikumu sabiedriskā apspriešana
– Pilsoņu debates par integrāciju – rezultātu apspriešana
– Ideju vākšana par Latvijas sabiedrības integrāciju
– Sabiedriskā apspriešana Kā tikt pie kvalitatīvas un leģitīmas Satversmes preambulas?


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!