Raksts

LPP: Kristus par vīģes lapu


Datums:
20. augusts, 2002


Autori

Jānis Ikstens


Foto: A. Jansons

Ka kristīgās reliģijas idejas Latvijā nav pietiekami populāras, lai to daudzināšana ļautu iekļūt Saeimā, vairākkārt ir pierādījušas dažādas partijas. Tomēr ar dzīvības iepūšanu kaulos mēdz nodarboties ne tikai dievi, bet arī Ainārs Šlesers.

Kaut gan Šlesera kunga stūrētā Jaunā partija sašķīda pret personisko ambīciju klintīm, viņa atkarība no politikas ir nostiprinājusies. Tas varētu būt viens no skaidrojumiem Latvijas Pirmās partijas (LPP) ģenēzei, kuras veidošanā viņš, šķiet, mācījies no pagātnes kļūdām.

Šī rudens projekts tiek veidots kā plaša kristīgo spēku koalīcija, kurā ir laipni aicināts ikviens: sabiedriskās organizācijas “Par garīgu atdzimšanu Latvijā” radīšana ar mācītāju un bokseri Ēriku Jēkabsonu priekšgalā; Jaunās kristīgās partijas un Kristīgo demokrātu savienības sadarbība, kas vainagojās relatīvi draudzīgā pievienošanās maijā tapušajai Latvijas Pirmajai partijai; LPP formālā vadītāja Ē.Jēkabsona sauciens pēc miljona godīgu siržu; kristīgo konfesiju vadītāju pozitīvie izteikumi utt.

Vienlaikus LPP visai nelabprāt pieņem šo kristīgās partijas oreolu, vēloties būt kas vairāk. Par to liecina šīs partijas piedāvātās priekšvēlēšanu idejas.

Gada sākumā topošie partijas vadītāji runāja par Latvijas sabiedrības garīgas atdzimšanas nepieciešamību, kas radītu kvalitatīvi atšķirīgu pamatu sociālajiem un politiskajiem procesiem valstī. Taču viņi tā arī nespēja piedāvāt šim ambiciozajam uzstādījumam neko vairāk par atgriešanos pie kristīgās reliģijas, ko grūti uzskatīt par inovāciju Latvijas apstākļos. No Jaunās partijas pārņemto vēlmi būt mūsdienīgiem ieplēš centieni pēc reliģiozitātes un konservatīvisma.

Didaktiskiem vecākās paaudzes vēlētājiem patiks LPP prasība pēc patriotiskās audzināšanas jaunatnei, kura varēs arī izbaudīt īpašu politiku, kas vērsta uz sporta un veselīga dzīvesveida atbalstu, kā arī policijas spēku nostiprināšanu un cīņu pret narkomāniju. Šiem pašiem vēlētājiem pie sirds ies ne vien solītā morāles atveseļošana, bet arī maciņu nostiprināšana caur “netaupīšanu uz sociālo izmaksu rēķina”. Kā koša zemene šai kūkai ir atbalsts Vairas Vīķes-Freibergas atkārtotai ievēlēšanai Valsts prezidentes amatā. Būs lietderīgi redzēt, kā politikā neieinteresēti jaunieši uzņems kristīgi dogmatisku smadzeņu skalošanu, vienlaikus vērojot, kā nostiprinātie tiesībsargi kārtējo reizi piekauj viņu vienaudzi.

Beidzot tieši uzrunātas var sajusties patriarhāli noskaņotās sievietes, kurām partija ar devīzi “Vīrs un vārds” sola “stingrāku valsts atbalstu un aizsardzību sievietēm”. Uz konservatīvajām vērtībām balstītā organizācija nodrošinās lielākus bērnu pabalstus, kā arī veicinās bērnu namu slēgšanu, nodrošinot katram bērnam iespēju dzīvot ģimenē. Tam pievienojot noraidošo attieksmi pret abortiem, summā iegūstam Kinder, Kirche, Küche?

Pretstatā Jaunajai partijai LPP pozitīvi izsakās par Latvijas dalību NATO, taču kopsolī ar laiku ir piesardzīga pret iestāšanos Eiropas Savienībā. Taču “konstruktīvās attiecības ar visām kaimiņvalstīm” gan nav zudušas. Var tikai minēt, ko tās un “sabiedrības konsolidācija” nozīmē Jāņa Petera leksikā.

LPP ir viena no nedaudzajām partijām, kas nekautrējas konkretizēt, kurām tautsaimniecības nozarēm būtu piešķirams prioritārs atbalsts: pakalpojumi, IT, mežsaimniecība un kokrūpniecība, kā arī lauksaimniecība, zivsaimniecība un tūrisms. Izņemot riskantos valsts garantētos kredītus lauksaimniekiem, partija gan nenosauc skaidrus atbalsta veidus. Ja vien aicinājums nenāktu no otrā līmeņa ekonomisko grupējumu vides, LPP proponēto cīņu pret oligarhu varu Latvijā nevarētu uzskatīt par A.Šlesera personisko problēmu risināšanu.

Apzinoties, ka mēģinājums atkārtoti iekāpt tai pašā upē neliecinātu par saprātu, LPP iniciatori mēģina veidot šai partijai tādu identitāti, kas jūtami atšķiras no sabiedrības priekšstatiem par Jauno partiju. Ir jaušama politiska pārorientācija no relatīvi jauniem cilvēkiem uz vecāka gadagājuma vēlētājiem, kā arī atteikšanās no liberāliem eksperimentiem par labu konservatīvām vērtībām ar spēcīgu reliģijas akcentu. Strauja evolūcija 2-3 gadu laikā. Taču nemainīgo iniciatīvas grupu tas nodarbina daudz mazāk, nekā LPP izredzes iekļūt 8.Saeimā. Šī mērķa sasniegšanai noder arī Kristus.


Ir vērts

JP: pazaudētie solījumi


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!