Raksts

Latvijas Pieaugušo izglītības apvienības komentārs par operacionālo programmu “Cilvēkresursi un nodarbinātība”


Datums:
05. jūnijs, 2006


Autori

Providus


Lai panāktu valsts ekonomiskās attīstības straujāku augšupeju un iedzīvotāju dzīves līmeņa kvalitātes uzlabošanos, līdzās daudziem citiem jautājumiem pēdējos gados ļoti aktuāls kļuvis cilvēkresursu kapacitātes paaugstināšanas jautājums.

Mūsdienu tehnoloģiju straujā attīstība un to ienākšana darba vietās un mūsu ikdienas dzīvē prasa nepārtrauktu zināšanu papildināšanu ne tikai formālās izglītības iestādēs, bet visa mūža garumā. Latvija, kā jauna ES dalībvalsts, tikai sāk veidot mūžizglītības sistēmu. Līdz šim nav izstrādāts mūžizglītības likumdošanas aktu kopums, līdz ar to nav finansiālā atbalsta no valsts budžeta mūžizglītībai.

EK dažādu ģenerāldirektorātu pārstāvji vairākas reizes norādījuši, ka Latvijā ir nepieciešams uzlabot izglītības sistēmu, sekmēt pieejamību izglītībai, kas veicina cilvēku iekļaušanos darba tirgū.

Lai novērstu sabiedrības šķelšanos un veidotu integrētu sabiedrību, ekonomiskajai izaugsmei jāskar visi iedzīvotāji. To iespējams panākt tikai ar izglītības un tālākizglītības pieejamības, piedāvājuma un kvalitātes palīdzību.

Aktīvi piedaloties viedokļu izteikšanā un caurskatot apspriešanai piedāvātās operacionālās programmas, īpaši operacionālo programmu „Cilvēkresursi un nodarbinātība” , Latvijas pieaugušo izglītības apvienība (LPIA) pozitīvi novērtē līdz šim paveikto. Tajā pat laikā jānorāda uz jautājumiem, kuri palikuši ārpus 2007.-2013. gada operacionālajām programmām.

OP „Cilvēkresursi un nodarbinātība”, prioritāte „Izglītības attīstība”, 3. pasākuma 3.aktivitāte „Mūžizglītība, sociālā dialoga un sadarbības attīstība”.

Diemžēl papildinājumos šī sadaļa līdz 27.maijam nav sīkāk izstrādāta. Izskatot pieejamos materiālus bažas rada vairāki jautājumi.

1. Nevienā no aktivitātēm nav plānots atbalsts Pieaugušo izglītības iestāžu materiāli tehniskās bāzes uzlabošanai. LR normatīvajos dokumentos nevienai no valsts vai pašvaldību iestādēm nav paredzēta atbildība nodrošināt iedzīvotāju tālākizglītības materiāli tehnisko bāzi, t.sk. arī likumā „Par pašvaldībām”. Rodas pamatots jautājums – kur, kā un kas nodrošinās cilvēkresursu kapacitātes palielināšanu bez materiāli tehniskās bāzes. Pašlaik pastāv vienīgā iespēja to nodrošināt no ESF, jo valsts budžetā pagaidām līdzekļi nav ieplānoti.

2. Nav paredzēti pasākumi konkrētai mērķa grupai – pieaugušajiem bez pamatizglītības.

Labojumi:

3.1.Mērķis: attīstīt mūžizglītību visā Latvijas teritorijā, realizējot 2006.gadā izstrādātās Mūžiglītības politikas pamatnostādnes 2007.-2013. gadam. (nevis Mūžizglītības stratēģiju, jo pamatnostādnes stiprina LR MK).

Atbalsta veids:

Atbalstīt Mūžiglītības politikas pamatnostādņu 2007.-2013. gadam un mūžizglītības politikas pamatnostādņu īstenošanai izstrādāto rīcības plānu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!