Raksts

Lasi! Vienkārši un sarežģīti


Datums:
18. jūlijs, 2013


Autori

Providus


Foto: Keith Skelton

Otrās šķiras eiro - vai tas draud arī Latvijai? Vairāki pavisam nopietni un daži mazāk nopietni lasāmgabali nedēļas nogalei. Iesaka Iveta Kažoka un Ilze Straustiņa.

Iveta Kažoka

Domājat, ka jūs nevar identificēt pēc rakstīšana stila? Un kā vēl var! BBC par to, kā tika “izgaismota” kāda ļoti slavena persona.

The Atlantic turpina vērtīgu rakstu sēriju par Somijas sabiedrības īpatnībām. Šoreiz par Somiju kā labklājības valsti. Labklājības valsts kā ideja bijusi gan tās ekonomiskās attīstības stratēģija, gan arī faktors, kas veicina sabiedrības saliedētību. Ļoti interesants salīdzinājums ar ASV – Somija kā izteikti kreisa (sabiedrības vienotība, solidaritāte, labklājība), ASV kā izteikti labēja (konkurence, fokuss uz inovācijām, vāja sociālā drošība) sabiedrība.

Kā jūs rīkotos, izdzirdot ugunsgrēka trauksmi bārā? Un kā rīkotos, ja blakus esošajā debesskrāpī ietriektos lidmašīna? Ne visi tūlīt skrietu prom, turklāt, kā liecina vēsture – ietu bojā. Kādēļ?

Dzirdēts par Urumči? Nē? Laiks iepazīties – Centrālās Āzijas nozīmīgākā pilsēta, kas … pati neatrodas Centrālajā Āzijā! Kā šī Ķīnas pilsēta kļuvusi par tik ievērojamu metropoli?

Fantastiskā dziļu un garu filozofisku interviju piegādātāja – 3AMmagazine – šoreiz intervē Todu Meju – poststrukturālisma iedvesmotu anarhistu. Jā, teksts prasa iedziļināšanos! Bet intervija ar cilvēku, kas par sarežģītiem jautājumiem māk runāt šādās līdzībās, nevar būt garlaicīga: “If posstructuralism is a difficult term to define, then trying to capture postmodernism is like trying to stabilize mercury with your thumb.”

Vai jums arī šķiet, ka dažkārt 20.gadsimta filozofu teksti ir uzrakstīti NEATTAISNOTI sarežģītā valodā? Ne jums vieniem – Mišels Fuko, Pjērs Burdjē uzskatījuši, ka citādāk viņus Francijā neuztvers nopietni. Bet visam ir robežas: rakstā ir atbilde, kādēļ viens no 20.gadsimta dižākajiem prātiem Mišels Fuko nosauca Žaka Deridā izteiksmes veidu par obskurantisma terorismu!

Jo vairāk lasu par to, kā darbojas mūsdienu banku sistēma, jo naktīs grūtāk gulēt

Otrās šķiras eiro – jeb eiro Kiprā nav tas pats, kas eiro Francijā, Vācijā vai Grieķijā. Kā nākas, ka ES atkal ir noteikta kontrole pār kapitāla kustību?

Ilze Straustiņa

Infografika visie # jeb hashtag lietotājiem. Par mirkļbirkas etiķeti sociālajos tīklos un kad un ar kādiem nolūkiem lietot šo simbolu.

Īstā lasāmviela vasarā, kad bezdarbībā, atpūšoties un raugoties debesīs, mēģini sev atbildēt uz jautājumu – kā putni zina uz kurieni lidot? Economist ir skaidro kā putni atrod ceļu, lai aizlidotu no punkta A līdz punktam B.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!