Raksts

Lasi! Lasāmviela nākamajam rītam


Datums:
20. jūnijs, 2013


Autori

Providus


Foto: foxypar4

Svētku nedēļas nogalē - Iveta Kažoka un Indra Mangule piedāvā lasāmvielu vientuļākiem brīžiem. Kas ir bīstamāks vēl par kodolieročiem un zombija dzīves salīdzinājums ar Zen budistu mūka dzīvi!

Iveta Kažoka

The Atlantic raksta par kādu kopienu, kas izveidojusies ap šausminošu, retu slimību: cilvēkiem sāk augt otrs skelets. Kā mūsdienu komunikācija (Facebook grupas u.tml.) palīdz meklēt zāles slimībām, kas piemeklē vienu cilvēku no 2 miljoniem?

Vai cilvēces nākotni raksturos … totāla seksuāla atbrīvotība? Lapham’s Quarterly skaidro šo provokatīvi neparasto hipotēzi!

Spiegel angļu versijā spēcīgs raksts par Francijas ekonomisko un politisko norietu! Lasītājs pie reizes uzzina arī par Francijai raksturīgo skatījumu uz valsts uzņēmējdarbību, germanofobiju, politiskajiem skandāliem, attiecībām starp medijiem un politiķiem, prezidentūru.

ASV izlūkdienestu interneta spiegošanas skandāla kontekstā: kas notika ar kādu citu trauksmes cēlāju (vēl 2006.gadā), Thomas Drake? Lūk, viņa raksts The Guardian!

Šajā pašā kontekstā: vai kiberieroči mūsdienās ir pat nozīmīgāki nekā atomieroči? WIRED fantastisks raksts, kur uzzināsiet par pirmajiem kiberieročiem un kiberuzbrukumiem, par to, kas notika ar trauksmes cēlāju Thomas Drake (skat.arī iepriekšējais raksts!) un kiberieroču melno tirgu.

Kas ir tas, ko zinātne var un, ko nevar pateikt par sieviešu seksualitāti? Kā šajos atklājumos iederas monogāmija? New York Times mājaslapā atrodamais raksts pretendē izaicināt vienu otru stereotipu!

Indra Mangule

Par Ķīnu, Indiju un nevienlīdzības mazināšanu stāsta Nobela laureāts, Hārvardas ekonomikas un filozofijas profesors Amartya Sen.

Arī šonedēļ Aeon magazine piedāvā vairākus lasīšanas vērtus rakstus:

    Tik daudz apspriestā aptaukošanās problēma mūsdienās apskatīta no cita skatpunkta – izrādās, ne tikai cilvēki, bet arī vairākas dzīvnieku sugas cieš tādas pašas problēmas.

      Reliģija, migrācija un sekulārisms – vai, kā un kāpēc Eiropas reliģiskā karte mainās?

      Šonedēļ 33 gadu vecumā bojā gājis žurnālists Maikls Hastings. Kas viņš bija? BBC stāsts – ko Hastings ar savu darbu izmainīja Amerikā un žurnālistikā?

      “Ja vēlies aizvainot pašpasludinātu filozofu, jānorāda tikai uz viņa netikumiem. Patiesībā jau netikums ir vientuļš tikums – īpašības ir tikumīgas vien tad, ja nāk komplektos. Piemēram, ja tu labi izproti dažādas parādības, bet tev nepiemīt nekādi citi intelektuālie tikumi, tad tu esi dogmatiķis.” Par to, ko nozīmē filozofēt un būt filozofam.

      “Patiešām, ja mēs koncentrējamies uz atsevišķām īpašībām, kas piemīt zombijiem, to dzīve līdzinās disciplinēta Zen budistu mūka stāvoklim, kuram ir izdevies atsvešināties no viņa zemes rūpēm.”
      Vai tiešām ir tik slikti būt zombijam?


      Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

      Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!