Raksts

Lasi! Lasāmviela atslodzei


Datums:
04. jūlijs, 2013


Autori

Providus


Foto: twenty_questions

Kam izdevīga korupcija ANO? Kādus "grēka darbus" pastrādājusi īpatnējā feminisma izpratne Francijā? Cits skatījums uz daudziem aktuāliem un mazāk svarīgiem jautājumiem - lasāmvielu iesaka Iveta Kažoka un Ilze Straustiņa

Iveta Kažoka

Vai esat dzirdējuši par asajiem protestiem Francijā pret homoseksuālu cilvēku laulību atzīšanu? Šķiet dīvaini Rietumeiropas sabiedrībai, kur 60% iedzīvotāju šādas laulības atbalsta? Iespējamais skaidrojums: Francijas ļoti dīvainā … feminisma izpratne! Vērts izlasīt kaut vai tādēļ, lai vēlreiz sev atgādinātu, cik ļoti atšķirīgi dažādās kultūrās var izprast, it kā, vienu konceptu.

Vasara, saule, jūra, ērces … New Yorker izvērsts raksts par to, cik maz joprojām zinām par Laima slimību, kuras simptomi var parādīties arī vairākus gadus pēc ērces kodiena!

Arī ANO ir iespējama korupcija. Arī ANO pret to mēģina cīnīties. Bet uzmini, kura valsts nevēlas pret korupciju ANO cīnīties, jo tai ir izdevīgs status quo?

Ķīna māk tikai kopēt, bet ne radīt ko jaunu? Ilgi tā vairs nebūs! Foreign Affairs labs rakstiņš a) kādēļ ir LABI tas, ka Ķīna kopē citu intelektuālo īpašumu; b) ka šādi posmi bijuši raksturīgi katras attīstības valsts vēsturē; c) kā, kopiju transformējot, rodas kaut kas oriģināls (jeb – kādēļ Ķīnas YouTube, tviteris, Apple dažās jomās ir pat veiksmīgāki nekā oriģināli)

Ak, šis ReadMatter raksts noteikti ir 99 centu vērts, kas par to jāsamaksā! Tēma: kādēļ vieni cilvēki dzīvo ilgāk par citiem? Pamatdoma – ja gribi “aizvilkt” ilgāk par 80, tavam dzīvesstilam ir nozīme. Ja ilgāk par 100 gadiem – dzīvesstilam nav nozīmes, bet vajadzīgi īstie gēni. Bet … zinātnieki tuvojas atbildei par to, kas tie ir par gēniem un kā mākslīgi izveidot vajadzīgās molekulas, lai palēlinātu novecošanos!

Ļoti dusmīgs (bet pamatoti, pamatoti!) raksts London Review of Books, cik sapuvusi ir mūsdienu banku sistēma un atbildība. Tā nav ķengāšanās – spēcīgi argumenti, bagātīgs piemēru klāsts!

Problēma ar mūsdienu tiesību sistēmu: mēs reti apzināmies savus aizspriedumus. Kādēļ zinātniskā eksperimentā melnādainajiem nepilngadīgajiem likuma pārkāpējiem tika piespriesti bargāki sodi, salīdzinot ar identiskiem nodarījumiem, ko bija veikuši pusaudži ar baltu ādas krāsu?

Ilze Straustiņa

Ņemot vērā šā brīža notikumus Tuvajos Austrumos – atbildes uz būtiskākajiem jautājumiem un, ko no reģionālās nestabilitātes Tuvajos Austrumos iegūst /zaudē Ķīna un ASV?

Diskusiju turpina arī Al Jazeera – tik tiešām, ar ko Ķīna būtu labāka par ASV globālā policista lomā?


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!