Raksts

Lasi! Brīvo dienu lasāmviela


Datums:
04. aprīlis, 2013


Autori

Providus


Foto: freefotouk

PROVIDUS pētnieces Iveta Kažoka un Indra Mangule iesaka interesantu lasāmvielu brīvajiem brīžiem nedēļas nogalē.

Iveta Kažoka

Ne tikai sievietes, bet arī vīrieši mūsdienu sabiedrībā dažkārt cieš no tā, ka neatbilst dzimumu lomu stereotipiem. The Atlantic atrodams viegls, aizraujošs kāda meistara stāsts – par to, cik ļoti viņa klienti mēdz kompleksot par savu nespēju veikt mājas darbus.

Domā, ka tevi neietekmē citu cilvēku viedoklis? Izlasi šo bloga tekstu un padomā vēlreiz!

Ja tev ir 1 dolārs un interesē, kā bioloģija nosaka mūsu uzvedību, nenoskopojies un apmeklē, nu jau pēc kārtas piekto MATTER dziļo rakstu! Raksta hiotēze: iespējams, ka bērnībā piedzīvotās psiholoģiskās traumas var ietekmēt mūsu un pat mūsu pēcnācējus pat šūnu līmenī.

Raksts, ko būtu vērts izlasīt Latvijas politiķiem: kā labāk izmantot mūsdienu tehnoloģijas, lai iesaistītu vairāk cilvēkus lēmumu pieņemšanā?

Saistoši par elektronisko naudu – Bitcoin. Vai tā ir droša? Kas mūsdienu finansiālajā pasaulē vispār ir drošs?

Vienas no labākās 2011.gada non-fiction grāmatas – The Immortal Life of Henrietta Lacks (tiešām iesaku!) – autore ir uzrakstījusi nelielu pēcvārdu. Apskatītā problēma: vai jūsu DNS var pētīt bez jūsu vai jūsu radinieku atļaujas?

Ļoti interesanta hipotēze – lai izskaidrotu sugu daudzveidību ar dabisko atlasi varētu vien nepietikt. Vai evolūcijas teorija pati vēl atrodas evolūcijas procesā?

Indra Mangule

“From wiki-everything to i-something, from e-nothing to open-anything”, par ‘jaunā laika’ tehnoloģijām un valodu, kas iet līdzi sava laika diktētajām prasībam. Silikona ieleja Tims Orailijs un pilsoniskais gars – vai starp šiem jēdzieniem pastāv kāda saikne? Un kāds izskatās Amerikāņu Sapnis 2.0 versijā?

“Ne par identitāti, bet gan par demokrātiju ir runa.” Eliota Bulmera komentārs par Skotiju, referendumu un konstitūcijas nepieciešamību: kad notiks referendums, skoti nelems par to, vai vēlas palikt “briti” vai nē, bet gan par to, vai vēlas būt noteicēji savā valstī.

Pēc kādiem principiem darbojas iedomāta pilsēta, atsvešināta no realitātes un ‘īstā laika’? Ko tas mums var pastāstīt par pilsētu plānošanu? The SimCity eksperiments.

Par kvotām kā efektīvu instrumentu dzimumu vienlīdzības nodrošināšanai – vai kvotas jau a priori ‘dzīvo mūsu galvās’? Reizēm mums vajag āmuru, ne pinceti, lai padarītu darbu līdz galam.

Kā ātri izārstēties no garīgo traucējumu stāvokļa – jeb kā psihiatri nolēma, ka “mana slimība nav nemaz tik traki nopietna”, stāsta Adrians Furnhams.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!