Raksts

LASI! Brīvdienu literatūra


Datums:
27. marts, 2013


Autori

Providus


Foto: Yamuhaton

Šonedēļ iesakāmo resursu diapazons visai plašs - no 3D printeriem, Šveices referenduma par finansistu algām līdz radošiem pilsoniskajiem aktīvistiem un pirmssvētku noskaņas mūzikai.

Iveta Kažoka

Pasaulē nav vairāk kā 15-20 cilvēku, kuru jaunākos darbus es cenšos izlasīt VIENMĒR. Viens no viņiem: Frans de Waal. Viņa raksts The Wall Street Journal kārtējo reizi ir kas īpašs: par jaunākajiem eksperimentiem, kas pierāda, kā dzīvnieki ir saprātīgāki nekā iepriekš šķita.

Līdz ar masīvajiem bezmaksas kursiem, 3D printeri ir izgudrojums, kuram ir milzu potenciāls mainīt pasauli. Lūk, 10 iemesli, kas parāda šīs tehnoloģijas priekšrocības par tradicionālo rūpniecisko ražošanu!

Kā punduru ģimenei izdevās izdzīvot Aušvicē? Šausminošs stāsts par eksperimentiem ar cilvēkiem un nāves nometnēm.

Neliels apkopojums par nesenu Šveices referendumu, kur 68% no dalībniekiem nobalsoja par finansiālā sektora darbinieku atalgojuma pārmērību ierobežošanu. Lielisks ģeogrāfiskais salīdzinājums!

Šonedēļ pasauli pameta “pirmais Krievijas oligarhs” Boriss Berezovskis. Kas viņš tāds bija? N+ 1 pagaidām izdevies, manuprāt, labākais raksts – parādot šajā tik pretrunīgajā personībā ne visiem zināmas dimensijas.

Indra Mangule

Viedoklis par to, kā mākslinieki/rakstnieki/dzejnieki var izmantot savu radošo potenciālu un iesaistīties dažādās sociāli-politiskās aktivitātēs, protestēt un, uzrunājot lasītāju/skatītāju piedalīties sabiedriskās domas veidošanā. Kā (ja vispār) radošā estētika var mijiedarboties ar pilsonisko aktīvismu?

Par Zen Budismu, brīvu gribu un likteni – vai es pati elpoju, vai arī ‘elpošana notiek ar mani”? Varbūt ir pareizāk jautāt – kas ir tas ‘es’, kas uzdod šo jautājumu?

Vai robotu var iemācīt just? Solis par tālu?

Līdzīgi kā crowdsourcing koncepts raksturo ‘cilvēkresursu efektīvu apzināšanu/izmantošanu’, crowdfunding ir instruments, kas tiek izmantots, lai palīdzētu īstenot ‘labus mērķus’, piemēram, zinātnes attīstībā. Šajā rakstā kā piemērs tiek minēta vēža ārstēšanas metožu izpēte un vienlaicīgi tiek uzdots jautājums – vai šis ‘mini-altruisms’ tiešām var panākt būtiskas izmaiņas? Vai pietiek ar to, ka ‘process tiek iekustināts’ ja tas apstājas pie klīniskajiem izmēģinājuma eksperimentiem? Ja nē, tad kur slēpjas risinājums?

Ilze Straustiņa

Kā Kiprai būt – pietiekami tēlains bloga ieraksts par to kā šobrīd Kiprai klājas un kāds ir eirozonas atbalsts.

Pagājušā gadsimta sākums Īrijā – krāsainās fotogrāfijas.

Marta Herca

Lai gan esmu ļoti ieinteresēta tajā, kā strādā mūsu smadzenes, un, protams, globālais tīmeklis ir pilns ar resursiem par tēmu – smadzeņu un mūzikas brīnumainā mijiedarbība (piemēram, NPR raidījums ‘The Power Of Music’ To Affect The Brain, Bobby McFerrin viegls eksperiments, vai svarīgas lekcijas par tēmu), šoreiz iesaku skaņdarbus dvēselei:

Ēriks Ešenvalds – O Salutaris Hostia – izpilda koris ‘Balsis’ (nopirkt)
Pēteris Vasks – Viatore – izpilda Sinfonietta Rīga, diriģents Normunds Šnē (nopirkt)
Arvo Pärt – Creator Spiritus – izpilda Theatre of Voices un citi (nopirkt)
Priecīgus svētkus!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!