Raksts

LASI! Brīvdienās


Datums:
02. maijs, 2013


Autori

Providus


Foto: thomasrost

Ko par Eiropas Savienību saka Jirgens Habermass, kas ir lēnās ziņas un vai Kickstarter ir zaudējis savu sākotnējo jēgu? Resursus iesaka Iveta Kažoka, Linda Curika un Marta Herca.

Iveta Kažoka

Prognozes par drīzu naftas rezervju izbeigšanos ir tik senas, cik sevi atceros. Bet … ja nu turpmākajos 100 gados tas nedraud? Pat otrādi – nafta kļūs lētāka un vieglāk pieejama?

Jirgens Habermass ir viens no dižākajiem mūsdienu domātājiem, dzīvais klasiķis. Lūk, nesena viņa vīzija Eiropas Savienības nākotnei!

Cik viegli un ilgi var būt par akadēmisku superzvaigzni, safabricējot interesantus pētījumu rezultātus! Ļoti simptomātiski mūsdienu “soft” zinātnēm – droši vien kas tāds varēja notikt jebkur.

Kara noziedznieks vai reālpolitiķis? Vai sabiedrība nav liekulīga, no politiķa visos apstākļos sagaidot morālu rīcību? Intriģējošs pienesums diskusijai par Henriju Kisindžeru.

Ļoti spēcīgs raksts par to, ka neglābjami slimajiem reti tiek dots pilns priekšstats par izvēlēm un ka neliels dažu minūšu ieskats pat pašā labākajā scenārijā var vest pie kardināli cita lēmuma.

Nebaro troļļus! Jauks tekstiņš, kam varu tikai piekrist: nevajag diskutēt ar interneta troļļiem. Saruna prezumē elementāru cieņu – ja tās nav, tad diskusijai nav jēgas.

New York Times stāstīts par interneta kursu integrēšanu augstskolu programmās! Manuprāt, līdzīgi būtu jārīkojas arī Latvijas augstskolām – nav ko 1000 reizes izgudrot velosipēdu!

Atceries Occupy Wall Street kustību? Kur tā palika un kādēļ vairs par to nedzird? Financial Times par neizmantotajām iespējām.

Marta Herca

Kad kāda sieviete nonāca slimnīcā ar ievainotu roku, viņai palīdzēja slimnīcas interni – studenti, taču līdz ko viņi nejauši uzzināja, ka paciente ir Jēlas Universitātes profesore, tā tūlīt tika piesaistīti paši labākie ārsti. Šis ir viens no gadījumiem, kas veicinājis pētnieces Mahzarin Banaji interesi par mūsdienu aizspriedumiem un favorītismu.

Dzirdēts par lēno ēšanu, lēno dzīvošanu, bet kā būtu ar lēnajām ziņām?

Linda Curika

Raksts analizē nesen iznākušu žurnālistes Ketrīnas Džoisas grāmatu par to, kā ASV pro-life kustības realizē adopciju nabadzības skartās valstīs. Izrādās, 90% gadījumu bērni nav bāreņi un tiek radīta humanitārā krīze tur, kur tās nav. Tomēr kādēļ tas tā notiek?

Pusaudžu elks Teilora Swifta daudzas savas dziesmas veltījusi pārdzīvojumiem pēc šķiršanās ar mīļoto puisi. Tas ir iemesls, kādēļ daudzkārt viņa ir saņēmusi kritiku kā “vīriešu nīdēja”. Tomēr vai vīriešu kritizēšana ir viens un tas pats, kas vīriešu nīšana, savā rakstā analizē dzimtes studiju pētniece.

Četru gadu laikā kopš Kickstarter tika palaists pasaulē, tas ir savācis gandrīz pusmiljardu dolāru un cilvēki ir līdzfinansējuši vairāk nekā 40 000 veiksmīgu biznesa un cita veida projektu. Tomēr pirmais projekts prasīja finansējumu 35 dolāru apmērā un sākotnēji Kickstarter finansēja tādas iniciatīvas, kas raksturīgas ļoti šaurai cilvēku grupai un viņu interesēm, kuras nekad nefinansētu bankas vai citi investori. Tagad, pēc četru gadu darbības, Kickstarter naudu vāc arī slavenības, kuras saviem projektiem savāc simtiem tūkstošu finansējumu – ir grūti stāties pretī slavenību slavai, ja tev jāsavāc finansējums neatkarīgai filmai un tevi neviens nepazīst. Vai Kickstarter ir zaudējis savu sākotnējo jēgu?


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!