Raksts

Kurzemes Attīstības padomes komentāri par operacionālajām programmām


Datums:
09. jūnijs, 2006


Autori

Providus


26.maijā Kurzemes Attīstības padome savā sēdē ir izskatījusi sabiedriskai apspriešanai pieejamo ES Struktūrfondu un Kohēzijas fonda operacionālo programmu (OP) un to papildinājumu projektus.

Uzskatām, ka pašreizējā projektā nav ievērota līdzsvarotas teritoriālās attīstības prioritāte, jo iesaistītās institūcijas ir attiekušās pret to formāli vai arī vispār ignorējušas, kas rada pamatotas bažas par nākošā programmēšanas perioda pozitīvo ietekmi uz atšķirtības un sociālekonomiskās plaisas mazināšanos starp Rīgu un pārējiem Latvijas reģioniem. Esošais projekts ļoti subjektīvi ievēro finanšu plūsmas pārskatāmības un pēctecības principu attiecībā pret esošo programmēšanas periodu kā arī pret ieguldītajām investīcijām ilgākā (vismaz 5 gadu) laika periodā, kas var būt par pamatu nelietderīgam un nemērķtiecīgam finanšu izlietojumam turpmāk.

Vēršam Jūsu uzmanību arī uz vairākām aktivitātēm, kas pēc būtības finansē no valsts budžeta finansējamas institūcijas un to funkcijas, tādējādi atņemot vairākus desmitus miljonus eiro pasākumiem, kas tieši sekmētu valsts un reģionu sociālo un ekonomisko attīstību. Uzskatām, ka šāda pieeja attiecībā uz ES Struktūrfondu finansējuma sadali nav atbalstāma, īpaši ņemot vērā plašo sociālo un ekonomisko jautājumu loku, kas ir risināms valstī un nav pietiekami atbalstīts pašreizējā OP projektā.

Kopumā uzskatām, ka, lai gan ir atbalstāms sadalījums 3 operacionālajās programmās, tomēr ir pārdomājama virknes aktivitāšu iekļaušana finansējuma saņemšanai no ES Struktūrfondiem un Kohēzijas fonda. Ierosinām, ka bez konkrētas pieejas līdzsvarotas teritorijas attīstības nodrošināšanā nozares ietvaros ar to saistītās aktivitātes nedrīkst tikt iekļautas Operacionālās programmas projektā, jo ir pretrunā ar ES Struktūrfondu un Kohēzijas fonda līdzekļu piešķiršanas principiem.

Aicinām Finanšu ministriju arī pārdomāt izvēlēto SF un KF līdzekļu administrēšanas modeli, kas, izvērtējot pašreizējo OP projektu, nesekmēs horizontālu un kompleksu projektu atbalstīšanu, kā arī ātru un kvalitatīvu projektu izvērtēšanu un ieviešanu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!